Kamery live
prognoza pogody

Kreatywny Dzień z Jajem – spotkanie dobroci i sztuki

29 marca 2024 02:15

NOWY TARG. Kreatywny Dzień z Jajem stał się piękną, artystyczno-charytatywną tradycją Fundacji im. Adama Worwy w przedświątecznym czasie. Jej szefostwo, razem z dziećmi, młodzieżą, podopiecznymi i zaproszonymi gośćmi, malowało i zdobiło jaja małe i duże.

Kreatywny Dzień z Jajem – spotkanie dobroci i sztuki

Te duże zostały po akcji zawiezione do wyjątkowych miejsc, a małe – sprzedane, by pozyskać fundusze na cele statutowe. W Kreatywnym Dniu z Jajem przez hol i salę Miejskiego Centrum Kultury – zamienione w tym czasie na pracownię plastyczną – przewinęło się ok. 150 osób. Niektórzy przyjechali z odległych zakątków Podhala, także z Orawy.

Potrzeby finansowe Fundacji otaczającej opieką osoby terminalnie i nieuleczalnie chore, niepełnosprawne, po wypadkach, dotknięte rzadkimi chorobami – są ogromne. Zebrane pieniądze przeznaczane są na zakup sprzętu, łóżek dla osób w ciężkich stadiach chorób nowotworowych, drogie terapie lekowe, zabiegi rehabilitacyjne. Niedawno Fundacja zakupiła samochód, który może pomieścić dwie osoby na wózkach inwalidzkich. Marzeniem jest w tej chwili nabycie lokomatu. Takie urządzenie – imitujące chód, a wiec stymulujące mięśnie – jest nieocenione dla osób sparaliżowanych, a jeszcze bardzo rzadkie w Polsce, bo drogie.

W kreatywnej akcji wzięły udział reprezentacje szkół podstawowych z Jabłonki, Zubrzycy Górnej, Bańskiej Niżnej, Ludźmierza, nowotarskiej „piątki” i Warsztatów Terapii Zajęciowej z Odrowąża, także dzieci z nowotarskiej „Chatki”, ludzie z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Centrum Zdrowia Psychicznego przy Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym, także z nowo otwartego dzieła Fundacji im. Adama Worwy – Zakładu Aktywizacji Zawodowej. Całą grupę wolontariuszy zorganizowała pani Anna Krupa z Bańskiej – osoba bez rąk, malująca stopami.      

Wiele osób zaangażowało się w przygotowanie świątecznych ozdób do sprzedaży.

Uczestniczyła w Kreatywnym Dniu z Jajem jeszcze jedna fantastyczna grupa – Szerpowie Nadziei. To oni podopiecznym Fundacji, osobom na wózkach, pomagają dostać się na górskie szlaki. Wycieczka w góry odbyła się nazajutrz po akcji w MCK-u.  Co ważne – Kreatywny Dzień mobilizował do aktywności osoby, którym na co dzień trudno opuścić domowe cztery ściany.

(asz)

 

Anna Szopińska 29.03.2024
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również