Kamery live
prognoza pogody

Kraków. Pożegnano kpt. Jerzego Widejkę, żołnierza AK

20 grudnia 2022 11:46

W poniedziałek, 19 grudnia 2022 r. na cmentarzu Batowickim w Krakowie pochowano zmarłego 7 grudnia kpt. Jerzego Widejkę „Jureczeka”, nazywanego najmłodszym partyzantem AK na Wileńszczyźnie.

Kraków. Pożegnano kpt. Jerzego Widejkę, żołnierza AK

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w kościele św. Jana Chrzciciela przy ul. Dobrego Pasterza. Potem zebrani odprowadzili Zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku w kwaterze AK cmentarza Batowickiego. Krakowski IPN reprezentowali dr Maciej Korkuć, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa oraz Roksana Szczypta-Szczęch.

Jerzy Widejko urodził się w Warszawie 12 czerwca 1933 r. Dzieciństwo spędził na Wileńszczyźnie. Po śmierci rodziców, wychowywany był przez najbliższą rodzinę. W 1944 r., mając zaledwie 11 lat, trafił do 3. Wileńskiej Brygady AK, dowodzonej przez por. Gracjana Froga „Szczerbca”. Służył w niej siedem miesięcy, czyszcząc broń oraz pełniąc funkcję łącznika i zwiadowcy.

kpt. Jerzy Widejko (1933-2022), fot. arch. IPN

18 lipca 1944 r., gdy nastąpiło rozbrojenie wileńskiej AK, Jerzy Widejko został internowany w obozie w Miednikach Królewskich. Po zwolnieniu, za kontakty z polskimi partyzantami, trafił do aresztu tymczasowego NKWD w Turgielach. Po opuszczeniu aresztu, wstąpił do oddziału partyzanckiego Samoobrony Wileńskiej AK, dowodzonego przez por. Czesława Stankiewicza „Komara”.

fot. arch. IPN, por. Gracjan Fróg „Szczerbiec”, dowódca 3. Brygady Wileńskiej z Jerzym Widejko „Jureczkiem” podczas wiosennej koncentracji

W październiku 1944 r. brał udział w zdobyciu wsi Rudniki, a 6/7 stycznia 1945 r. walczył w bitwie w Puszczy Rudnickiej. Ponownie został aresztowany i był przetrzymywany w więzieniu NKWD w Wilnie. Po kilku miesiącach umieszczono go w domu dziecka, skąd uciekł. W ramach ekspatriacji wyjechał do Polski.

Kpt. Widejko mieszkał w Nowym Targu. Opisał swoje wspomnienia w książce pt. „Najmłodszy partyzant wileńskiej AK”.

tekst, zdjęcia: IPN Kraków

fot. Roksana Szczypta-Szczęch, IPN Kraków

os 20.12.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również