Kamery live
prognoza pogody

Kpt. Tadeusz Schiele – bohaterem muralu na hangarze lotniska w Nowym Targu

Na elewacjach historycznego, przedwojennego hangaru znajdującego się na lotnisku w Nowym Targu powstał mural poświęcony pamięci kapitana Tadeusza Schiele, zwanego “królem tatrzańskich pilotów”. Pomysł zrealizowany został z inicjatywy zarządu Aeroklubu Nowy Targ dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej w ramach zadania “Mur, ale historia Wojska Polskiego”. 

Kpt. Tadeusz Schiele - bohaterem muralu na hangarze lotniska w Nowym Targu

Wybór Tadeusza Schiele na bohatera muralu nie jest przypadkowy – Aeroklub Nowy Targ ma w planie podjęcie działań zmierzających do przyjęcia zasłużonego pilota za swojego patrona. Celem muralu jest przywrócenie pamięci o zapomnianej już na Podhalu postaci zasłużonej dla polskiego lotnictwa wojskowego – pisarzu, taterniku, narciarzu, speleologu, a także wybitnym szybowniku i pilocie Aeroklubu Tatrzańskiego. Kpt. Tadeusz Schiele był uczestnikiem Bitwy o Anglię i pilotem w 308. Krakowskim Dywizjonie Myśliwskim. Podczas II wojny światowej wykonał 201 lotów bojowych. 

-W planach jest zorganizowanie uroczystego odsłonięcia muralu – z udziałem mediów, wojskowych i przedstawicieli lokalnych władz, co będzie połączone z prezentacją sprzętu lotniczego, jak również z prelekcją na temat naszego bohatera. Mam nadzieję, że realizacja tego zadania przyczyni się do tego, że ten wspaniały pilot na nowo zaistnieje w świadomości mieszkańców Podhala – mówi Paweł Kos, prezes Aeroklubu Nowy Targ. 

Za projekt muralu odpowiada Robert Firszt – artysta, który specjalizuje się w malarstwie lotniczym, a sam jest czynnym pilotem szybowcowym, związanym z Aeroklubem Podhalańskim. Jest m.in. twórcą muralu na ścianie budynku głównego Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. 

Zadanie zostało zrealizowane dzięki wsparciu w wysokości 18 tys. zł ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej. Całkowity koszt zadania to 30 tys. złotych. 

os 18.08.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
Kaplica 08:17 08.03.2023

Do zobaczenia powtórzonego dobrze widać czego Pikusia..69.

Zobacz również