Kamery live
prognoza pogody

Konsekracja świątyni pw. św. Jana Pawła II w Nowym Targu (video)

21 października 2017 21:02
Wyciszenie Włącz dźwięk

W wigilię liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II odbyła się w Nowym Targu uroczysta konsekracja świątyni dedykowanej Papieżowi Polakowi. Jest to najważniejsze wydarzenie w życiu każdej parafii. Poświęcenia ołtarza i kościoła dokonał metropolita krakowski, ksiądz arcybiskup Marek Jędraszewski.

Parafia pw. św. Jana Pawła II jest drugą, która przeżywa w tym roku uroczystość konsekracji. W czerwcu br. poświęcono ołtarz i świątynię pw. św. Jadwigi Królowej na Borze.

Tuż przed oficjalną uroczystością, jeszcze przed przybyciem ks. arcybiskupa, wierni zgromadzili się na modlitewnym czuwaniu różańcowym w świątyni. Po przywitaniu gościa rozpoczęła się uroczysta liturgia. 

 – W naszym życiu jest wiele ważnych spraw, obowiązków, problemów i trudności, ale ostatecznie, cóż one znaczą wobec tego, że Bóg nas umiłował, że zesłał nam swojego syna Jezusa Chrystusa, a my wierząc w Niego i łącząc się z Nim przez sakrament Chrztu, jesteśmy jego dziećmi. To najbardziej cudowna i piękna prawda. Prawda, którą chcemy wyznawać w tym świętym miejscu, jaką jest ta, poświęcona dzisiaj Panu Bogu świątynia. – mówił w swojej homilli ks. arcybiskup Marek Jędraszewski Jesteśmy wszyscy duchową budowlą, jesteśmy żywymi kamieniami na cześć Najwyższego. Ale jednocześnie potrzebujemy szczególnych miejsc, świętych miejsc, w których chcemy łączyć się z Bogiem naszą modlitwą, która wyraża naszą wiarę, miłość i nadzieję. Potrzebujemy świętych miejsc, w których dzięki przyjęciu sakrametu Chrztu św. stajemy się Bożymi dziećmi, ale też potrzebujemy świętych miejsc, w których przez sakrament pokuty i pojednania na nowo możemy odzyskać godność Bożego dziecka dźwigając się z naszych upadków i grzechów. Potrzebujemy świętych miejsc, w których możemy gromadzić się razem. Tutaj w Nowym Targu potrzebne było to miejsce. Chcę wyrazić ogromną wdzięczność Archidiecezji Krakowskiej wobec was, drodzy siostry i bracia, ktorzy pod przewodnictwem czcigodnego księdza kanonika proboszcza potrafiliście okazać bogu tyle miłości, taką głeboką, ofiarną wiarę, że możemy dzisiaj cieszyć się z tej światyni. Bóg zapłać.

– Za wszystkie otrzymane przy budowie łaski dziękujemy Bogu. Ufamy,że nasz patron wstawia się za nami, pomaga nam w tym trudnym dziele i błogosławi z Domu Ojca. Świątynia to miejsce, w którym Bóg słucha modlitw, próśb, podziękowań, przeprosin oraz zostaje tam uwielbiony. To miejsce spotkania i pojednania z Panem Bogiem. Całą te świątynię oraz trud związany z jej budową i obecnym utrzymaniem oddajemy kościołowi powszechnemu na ręce ks. arcybiskupa. – przemawiał w imieniu wszystkich parafian Marcin Jagła, prosząc księdza arcybiskupa o poświęcenie świątyni. Przypomniał też najważniejsze daty z historii powstania parafii.

Kościół wzniesiono wg projektu architektów Tomasza Pyszczka i Marcina Stelmacha w nowatorskiej technologii budownictwa pasywnego. Wykonawcami byli budowlańcy, stolarze artyści, kamieniarze, a przede wszystkim – parafianie. Początki wspólnoty parafialnej sięgają jeszcze lat 80-tych ubiegłego stulecia, kiedy część gruntów pod budowę nowego kościoła zakupiła parafia NSPJ. Ze względu na zmiany polityczne w kraju, na kilkanaście lat wstrzymano jednak plany budowy nowego kościoła. Dopiero w czerwcu 2006 roku ks. Kardynał Stanisław Dziwisz podjął decyzję o utworzeniu nowej parafii i budowie kościoła będącego podziękowaniem górali za owoce pontyfikatu Papieża Polaka. Dnia 31 października 2006 r. ks. Kardynał Stanisław Dziwisz odprawił pierwszą uroczystą Mszę św. na polach Równi Szaflarskiej i poświęcił plac pod budowę kościoła, a 3 grudnia 2006 roku utworzył mocą dekretu nową parafię. Dzieło budowy świątyni powierzył ks. proboszczowi Janowi Karlakowi.

Wykopy pod budowę kościoła rozpoczęto w maju 2008 roku, natomiast 9 listopada tego samego roku wmurowano kamień węgielny. W 2011 roku nadano wspólnocie tytuł błogosławionego Jana Pawła II, dokonano aktu pobłogosławienia kościoła i przekazano relikwie błogosławionego patrona.

W uroczystości poświęcenia kościoła pw. św. Jana Pawła II wzięli udział przedstawiciele władz: burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha, starosta powiatu nowotarskiego Krzysztof Faber, Przewodniczący Rady Miasta Andrzej Rajski, posłowie Anna Paluch i Edward Siarka, radni i urzędnicy, reprezentacja Związku Podhalan, przebywająca gościnnie w naszym mieście starosta powiatu kościerskiego Alicja Żurawska.

W obrzędzie konsekracji występuje wiele ważnych symboli. Na początku biskup święci wodę, ściany kościoła, ołtarz i wiernych. W tym akcie nawiązuje się do chrztu, który czyni z nas świątynię Ducha Świętego. Po Liturgii Słowa następuje namaszczenie olejem ołtarza i ścian kościoła. Ołtarz namaszcza się, aby służył do sprawowania Najświętszej Ofiary; ściany kościoła – bo ma być oddany tylko Bogu i służyć jako Jego dom. Po namaszczeniu ołtarza i ścian kościoła następuje ich okadzenie, okadza się również wiernych. Czynności te symbolizują, że odtąd modlitwa, jak woń kadzidła, wznosi się do Boga. Następnie uroczyście oświetla się ołtarz i kościół, zapala świece, które symbolizują Chrystusa – Światłość świata.

/os&gw

NT24TV 21.10.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również