Kamery live
prognoza pogody

Konferencja naukowa “Mjr Kuraś i inni Wyklęci: prawda a propaganda” – z wielką pompą i z udziałem przeciwników “Ognia”

6 marca 2017 17:30

"Aby organizować tego typu konferencje, tu na Podhalu potrzeba nie tylko pracy, ale i odwagi" - gratulowała organizatorce wydarzenia Zuzanna Kurtyka, otwierając naukową konferencję poświęconą postaci Józefa Kurasia "Ognia". Wieńczy ona obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na nowotarskiej ziemi.

Konferencja naukowa

Wydarzenie zgromadziło w sali widowiskowej MOK wielu zainteresowanych i ważnych gości. Rozpoczęło się w momencie, gdy na piętrze budynku dobiegało końca spotkanie zwołane przez zwolenników tezy o zbrodniczym charakterze działalności “Ognia”.

Konferencję zorganizowano niemal dokładnie 10 lat po tej pamiętnej, ogólnopolskiej, poświęconej postaci waksmundzkiego partyzanta, która miała miejsce 11 marca 2007 roku, również w sali widowiskowej nowotarskiego MOK-u, a jej honorowym gościem był ówczesny prezes IPN, Janusz Kurtyka.

Zuzanna Kurtyka, wdowa po Januszu Kurtyce, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem przypomniała, że to właśnie jej mąż był głównym inicjatorem Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W ramach wstępnych przemówień, głos zabrali samorządowcy PiS Jan Hamerski i Edwarda Siarka oraz dyrektor krakowskiego oddziału IPN dr hab. Filip Musiał – instytucji, która całość uroczystości objęła swoim patronatem. Wyraził zadowolenie z faktu organizacji wydarzenia przyznając, że właśnie tego typu konferencje naukowe to istota działalności IPN-u.

Otwarciu konferencji towarzyszyła uroczysta oprawa, o którą zadbali członkowie grupy rekonstrukcyjnej “Błyskawica”. Początek obrad nie przebiegał jednak bez zakłóceń – spotkanie zgromadziło bowiem na sali również przeciwników gloryfikowania postaci “Ognia”. Pojawiły się hasła “Bandyta” i “Morderca”, docinki że “służył ZSRR”, doszło nawet do małej przepychanki słownej pomiędzy dwoma uczestnikami spotkania. Do jeszcze burzliwszej wymiany zdań doszło później, wzięła w niej udział już większa liczba osób, w tym organizatorzy pierwszej konferencji. Spór rozpoczął się jeszcze na sali, następnie kontynuowano go w holu MOK, głośno się przekrzykując. 

W merytorycznej części, referaty dotyczące wątku żołnierzy wyklętych wygłosili: Tadeusz Płużański, Leszek Żebrowski, Jacek Pawłowicz, Marcin Kasprzycki, Jarosław Ptak oraz Maciej Korkuć – dokładnie ten sam, którego publikację na temat “Ognia” chwilę wcześniej krytykowano na poprzedniej konferencji.

Organizatorem konferencji jest Nowotarska Grupa Mieszkańców “Pamięć”.

Więcej na temat przebiegu samej konferencji – w najnowszym “Przeglądzie Tygodniowym” już w środę. Zapraszamy!

 

NT24TV 06.03.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również