Kamery live
prognoza pogody

Koncert „Fryderyki” splótł klasykę z rozrywką

18 kwietnia 2024 19:39

Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Nowym Targu im. Fryderyka Chopina już od ładnych paru lat nie miała okazji wystąpić na scenie Miejskiego Centrum Kultury z pełnowymiarowym, autorskim koncertem. „Fryderyki” to jej pierwszy muzyczno-wokalny i orkiestrowy popis w rozbudowanym, zmodernizowanym obiekcie MCK-u z profesjonalną sceną.

Koncert „Fryderyki” splótł klasykę z rozrywką

Repertuar zgrabnie łączący klasykę z muzyką filmową i rozrywkową przygotowała Szkoła Muzyczna wraz ze Stowarzyszeniem “Pro Musica”. Udział wzięli uczniowie, nauczyciele i absolwenci PSM.

– Opatrując nasz koncert tytułem „Fryderyki”, chcemy pokazać, że muzyka czerpie przede wszystkim z tej części klasycznej, stąd ” Fryde”. A “ryki” – bo nasze dzieci będą mogły też troszeczkę… „poryczeć” – grzecznie czy niegrzecznie – tak genezę tytułu przedstawiał prowadzący koncert nauczyciel fortepianu, Maciej Kiełpiński.

Artyści oraz uczniowie nowotarskiej Szkoły często ubogacali muzycznie występy na scenie MCK, inicjowane i organizowane przez kogoś innego. Tym razem jednak mieli szansę zaprezentować swoje talenty w całej okazałości, przed publiką zgromadzoną tylko dla nich.

– W koncercie chcemy zaprezentować państwu naszą wybitnie utalentowaną młodzież, która świetnie czuje się w muzyce poważnej, ale potrafi również zaprezentować wspaniale muzykę lżejszą, rozrywkową, big-bandową – mówiła Marta Łapczyńska, dyrektor Szkoły.

Przygotowanie koncertu to dzieło jej oraz wokalnie szkolącej uczestników Liliany Mamczur. W rozpoczynającej występy części klasycznej swoimi wykonaniami zachwycili publiczność Jakub Nowak – niewidomy chłopiec grający na pianinie “Sonatinę G-dur” Josepha Haydna i Tomasz Fatla – uczeń stopnia akademickiego. Z klawiszowym akompaniamentem nauczyciela Jarosława Olszewskiego iście po mistrzowsku zagrał on na skrzypcach “Sonatę skrzypcową” Johanessa Brahmsa.

Grą na gitarze mógł się popisać Sebastian Nawara. Miło było patrzeć, z jaką wprawą po klawiszach i przyciskach akordeonu biegają palce Łukasza Kościelniaka, gdy grał “La valse a Margaux” Richarda Galliano. Urok “Walca hiszpańskiego Los Gitanos” – w wykonaniu fortepianowego duetu Łukasz Nawara – Maciej Kiełpiński – zwieńczył pierwszą, klasyczną część koncertu.

Rozrywka weszła na scenę od razu mocnym akordem – za sprawą najmniejszej, ale najbardziej rezolutnej wykonawczyni – Oliwii Strączek. Odpowiedzią na jej śpiewane pytanie: “Kto ma tyle wdzięku co ja?” – z repertuaru Danuty Rinn – była burza braw i okrzyków podziwu. Maria Palider nadal kołysała publiczność – tym razem w klimatach starego kina – piosenką “Ach jak przyjemnie” z filmu “Zapomniana melodia”.

Tego, jak mały gwiazdor wielu już koncertów – Maksymilian Bubeła – śpiewał “Strangers in the Night”, nie powstydziłby się i Frank Sinatra w swoich dziecięcych latach.

Po liryczny repertuar Ewy Urygi sięgnęła Aleksandra Lichaj, bardzo osobiście interpretując “Jedno spojrzenie”.

Część rozrywkowa doczekała się też efektownego finału- za sprawą Malwiny Łaś, Julii Rapacz, Kingi Niemiec, Zuzanny Kamoń i Aleksandry Lichaj. Piosenkę “Sex appeal” z filmu “Piętro wyżej” wykonały one wręcz aktorsko.

Wisienką na koncertowym torcie był 30-osobowy skład Orkiestry PSM pod dyrekcją Marty Łapczyńskiej, występujący w eleganckiej czerni i blasku góralskich gorsetów. Instrumentalistom towarzyszyli soliści: Roman Fedusiv i Malwina Łaś. Dzięki nim zabrzmiały: kompilacja “The best of ABBA”, “New York” Johna Kandera, I dreamed a dream” z musicalu „Nędznicy”.

Warto było usłyszeć, z jakim powerem Anna Jarząbek pytała: “Gdzie ci mężczyźni?” i z jakim ogniem duet Wojciech Jabłoński – Anna Stasińska śpiewał przy orkiestrowym akompaniamencie “Trudne tango” Marcina Nierubieca.

Finał natomiast należał do zawsze gorąco przyjmowanego Big Bandu – szkolnej „brygady do zadań specjalnych”, również pod dyrekcją Marty Łapczyńskiej. Sekcje instrumentów dętych i perkusyjnych, z klawiszowym towarzyszeniem – ucieszyły uszy publiki także lubianymi motywami z muzyki filmowej.

Fot. Paweł Kos

 

Andrzej Lach 18.04.2024
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również