Kamery live
prognoza pogody

W sprawie zakazu aborcji – komentarz lidera ruchu Polska 2050 w Małopolsce

23 października 2020 17:55
Oto komentarz Macieja Pikora, lidera ruchu Polska 2050 w Małopolsce, do decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zakazu aborcji, jakie przesłali nam działacze ruchu: “Uznanie aborcji eugenicznej za niekonstytucyjną przez ustawiony politycznie Trybunał Konstytucyjny jako Ruch Polska 2050 uważamy za wyrok w tej chwili wyłącznie podporządkowany interesowi politycznemu. Jako Ruch zdecydowanie opowiadamy się przeciwko władzy, która […]
W sprawie zakazu aborcji - komentarz lidera ruchu Polska 2050 w Małopolsce

Oto komentarz Macieja Pikora, lidera ruchu Polska 2050 w Małopolsce, do decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zakazu aborcji, jakie przesłali nam działacze ruchu:

“Uznanie aborcji eugenicznej za niekonstytucyjną przez ustawiony politycznie Trybunał Konstytucyjny jako Ruch Polska 2050 uważamy za wyrok w tej chwili wyłącznie podporządkowany interesowi politycznemu.

Jako Ruch zdecydowanie opowiadamy się przeciwko władzy, która cynicznie wykorzystuje TK by narzucić rozwiązania, bez rozmowy, bez demokratycznych procedur. Decyzja dotycząca tego co robić w sytuacji ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu jest zawsze strasznie bolesna i trudna. Ale to jednak kobiety i ich rodziny powinny móc uczestniczyć w decydowaniu o tym, a państwo powinno dawać maksymalnie możliwą opiekę.

Osobiście uważam, że w momencie w którym mamy pandemię, dzisiaj ponad 13 tysięcy zakażeń, poruszanie tej kwestii, tak dzielącej Polaków jest skandalem. W dodatku w sposób, który zamyka jakąkolwiek publiczną dyskusję – ten wyrok, gdyby obywatele tego chcieli, można odkręcić dopiero w momencie zmiany tak ustawionego politycznie Trybunału, czyli za około 10 lat, gdy znikną z niego dublerzy dublerów.

Czy to jest walka o życie?

Walką o życie byłoby to, gdyby kobiety mogły urodzić takie dziecko w komfortowych warunkach, z odpowiednią opieką psychologiczną, wsparciem ze strony Państwa, a nie pozostawienie ich praktycznie samym sobie. W Polsce pomoc po takim porodzie jest znikoma.

Przede wszystkim rząd, który od kilku miesięcy zamiast zajmować się pandemią i przygotowaniami do drugiej fali, zajmował się własnymi stołkami. W tej chwili musimy sobie poradzić z epidemią i jej skutkami, ale nie uda się to, robiąc zasłonę dymną by odwrócić uwagę publiczną od problemu skutków covidu, poruszając tak wrażliwy, tak mocno dzielący Polaków temat.

Niezależnie od tego, jakie mamy poglądy na ten temat, powinniśmy szukać dialogu, rozwiązywania takiego konfliktu, a ten wyrok Trybunału tylko zaognia sytuację. Uważam że to zły pomysł, który przyniesie więcej szkody niż pożytku. To nie przysłuży się nienarodzonym!

Mamy naprawdę najgorszy możliwy czas, by tak głęboko i ostatecznie zmieniać porządek prawny w kwestii, która budzi ogromne podziały i emocje. To w sumie żenujące musieć tłumaczyć taką oczywistą oczywistość. Od tego dnia bycie kobietą w Polsce stało się bardzo trudne i to jest najsmutniejszy wniosek.

Drodzy rządzący – w sytuacji w której każdy mikromilimetr naszej siły powinien być poświęcony walce z pandemią, próba ufundowania nam wojny etycznej i moralnej jest głęboko nieetyczna, totalnie nie w porządku, jest po prostu poniżej godności ludzkiej.

Pod płaszczem zaprowadzania moralności, drodzy rządzący, gracie w polityczne szachy. W szachy, w których do zrobienia figur użyliście nienarodzonych dzieci, a waszą szachownicą jest jeden z największych kryzysów społecznych od lat.

Maciej Pikor
Lider Polski 2050 Małopolskie”

fot. Alicja Rzepa

os 23.10.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również