PILNE
Kamery live
prognoza pogody

Koliba na Łapsowej Polanie – oficjalnie otwarta!

6 maja 2017 17:43

Nieco kapryśna pogoda nie przeszkodziła w tym, by w radosnej atmosferze zainaugurować tegoroczny sezon turystyczny w Gorcach poprzez oficjalne otwarcie schroniska na Łapsowej Polanie. 

Koliba na Łapsowej Polanie - oficjalnie otwarta!

Położona na południowych stokach Gorców (Bukowiny Obidowskiej) na wysokości 860 m n.p.m. Łapsowa Polana to miejsce niezwykle atrakcyjne widokowo, nieodległe i łatwo dostępne dla każdego (ok. 30 min. mało wymagającego marszu z Marfianej Góry), z którego rozpościera się przepiękna panorama Tatr i Nowego Targu.

Leżące tam, stylowe, kryte gontem schronisko niegdyś – uczęszczane i tętniące życiem, dziś jest nieco zapomniane, również przez miejscowych, ze względu na wieloletnią nieobecność na turystycznej mapie. To posiadające blisko półwieczną historię i kilku właścicieli miejsce przez ostatnie lata było bowiem nieczynne i niszczało. Teraz – dzięki nowym dzierżawcom i miejskim planom budowy powyżej schroniska wieży widokowej (wizualizacja wieży w galerii poniżej) – Łapsowa Polana ma szansę na nowo ożyć.

A szansa jest spora – nowi dzierżawcy, którzy przejęli miejsce z początkiem lutego, włożyli w renowację budynku nie tylko dużo wysiłku – skupiając się na tym, co niezbędne: remoncie łazienek, wymianie pieca, odświeżeniu i posprzątaniu całego miejsca – ale i duszy, o czym świadczą drobne, ale istotne elementy wyposażenia: kącik z książkami (również dla najmłodszych), nowe ławy i stoły (wszystko 100% handmade), kolorowe lampiony, prosty, ale przyjemny wystrój pokoi gościnnych. I – jak zapowiadają – praca nad udoskonalaniem szczegółów zgodnie z założoną wizją nadal jest w toku. Koliba może już jednak przyjmować gości, dysponując aktualnie 27-oma (docelowo będzie ich 31) miejscami noclegowymi w pokojach 2-9 osobowych oraz bufetem z dużą jadalnią.

Kuchnia, jaką proponują nowi gospodarze może robić wrażenie. Standardowy bigos z resztek, czy fasolka po bretońsku? Nic z tych rzeczy. Tu kucharz pyta, czy jest się weganinem, czy wegetarianinem, zaproponuje do obiadu kolorową sałatkę jak z najlepszej restauracji, a na rozgrzanie – zupę-krem z dyni i marchewki, z grzankami z ciemnego pieczywa i prażonymi pestkami dyni jako dodatkami. Aktualni dzierżawcy – pochodzące ze Świdnika małżeństwo Marzena Zuń-Obara i Przemysław Obara – zdążyli się już zresztą rozsławić jako doskonali kucharze, prowadząc inne obiekty turystyczne podobnego typu, m.in. harcerską chatę Bene w Gorcach czy bacówkę na Rycerzowej w Beskidzie Żywieckim. Współdzierżawcą Koliby jest pochodzący z Nowego Targu goprowiec Józef Krauzowicz. 

W towarzystwie władz miasta, butelką szampana uczczono dziś wspólnie otwarcie schroniska dla gości, inaugurując jednocześnie sezon turystyczny w Gorcach. Przedstawiono też szersze plany dotyczące ożywienia tego rejonu gór, jak przygotowanie tras rowerowych i biegowych. Pozostaje czekać na decyzję pozwalającą na budowę wieży widokowej, choć trzeba przyznać, że charyzmatycznie prowadzone miejsce, piękna lokalizacja na skrzyżowaniu najważniejszych gorczańskich szlaków (2h na Turbacz, 1h na Stare Wierchy) oraz nieduża odległość od miasta powinny zapewnić sporą ilość gości już teraz. 

/os

NT24TV 06.05.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również