Kamery live
prognoza pogody

Kolejowy zabytek techniki – za rok odmłodnieje o wiek

12 sierpnia 2017 07:45

NOWY TARG. Umowa została dziś podpisana – między burmistrzem Grzegorzem Watychą a przedstawicielem wykonawcy. Lada dzień wybrana w przetargu firma Krzysztofa Guta z Poronina rozpocznie generalny remont zabytkowej wieży wodnej z przełomu XIX i XX wieku. Będzie to znaczący etap planowanej rewitalizacji dworca PKP wraz z otoczeniem. Zarazem powstanie w tym rejonie punkt startowy Szlaku dookoła Tatr.

Kolejowy zabytek techniki – za rok odmłodnieje o wiek

Remontowe przedsięwzięcie będzie kosztowało ponad milion zł, a 85 procent tej kwoty to dofinansowanie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020. „Śladem zabytków techniki z Podhala na Liptów” to tytuł projektu, który zdobył to dofinansowanie, a jednym z partnerów miasta jest w nim Ludrova – historyczna miejscowość odległa zaledwie o 5 kilometrów od Rużomberku, też realizująca teraz swoją część projektu.

Wykonawca będzie musiał odremontować wszystko – począwszy od fundamentów, przez ściany, elewacje, schody, stropy, skończywszy na stropie i zadaszeniu. Zainstaluje też gazowe ogrzewanie i założy sieć teletechniczną. Do jego zadań należało będzie również uporządkowanie otoczenia wieży. Rola innego wykonawcy to aranżacja wnętrza zabytkowego obiektu i urządzenie w parterowej części obiektu ekspozycji poświęconej historii linii kolejowej Kralovany – Nowy Targ.

– Założeniem jest, by we wnętrzu zostawić wszystko, co nadaje się do konserwacji i zachowania – mówi Olgierd Pustówka z wydziału rozwoju i inwestycji Urzędu Miasta. – Inne elementy stanowiące o charakterze obiektu, a niemożliwe już do uratowania, jak np. drzwi, trzeba będzie odtworzyć, z wykorzystaniem np. oryginalnych okuć.

Wieża to bowiem zabytek techniki osobliwy i z klimatycznym wnętrzem, którego górną część zajmuje potężny zbiornik na wodę, usytuowany na wysokości I piętra. Zaopatrywał on parowozy, umożliwiając pracę tłoków. Oryginalny element wyposażenia wnętrza to segmentowy piec.

Linia do Zakopanego została zelektryfikowana w 1974 r. i do tego czasu wieża spełniała swoją rolę. Potem – opustoszała – zaczęła niszczeć. Parterowe części dwuskrzydłowego budynku były przez lata użytkowane jako magazyn, zaplecze techniczne i mieszkania pracownicze. Ostatni lokatorzy opuścili je przed rokiem. Tu planowana jest ekspozycja ukazująca historię linii kolejowej Kralovany – Nowy Targ. Wejście od odrestaurowanego obiektu, usytuowane od strony dworca kolejowego, będzie wprowadzało do kolejnych pomieszczeń amfiladą. Całośc byłaby edukacyjnym akcentem punktu startowego Szlaku dookoła Tatr, planowanego w rejonie dworca PKP. Tutaj bowiem zostanie doprowadzona ścieżka rowerowa z rynku i powstanie darmowy punkt obsługi rowerzystów, zwłaszcza amatorów. Będzie można zaparkować samochód i przesiąść się na jednoślad.
 Oddanie odrestaurowanego obiektu wieży zbiegnie się ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Do tego czasu powstanie też Muzeum Drukarstwa w dawnym Hotelu Herza przy ul. Sobieskiego, gromadzące c.k. austriackie maszyny i archiwalne druki. Miasto wzbogaci się tym samym o dwie historyczno-turystyczne atrakcje.

Główny budynek dworca PKP czeka natomiast na rewitalizacyjne pieniądze Małopolskiego Programu. 
/as

NT24TV 12.08.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również