Kamery live
prognoza pogody

Kolejnych 5 hektarów dla przedsiębiorczości. Strefa Aktywności Gospodarczej na terenie b. Kombinatu – otwarta

10 listopada 2023 12:27

NOWY TARG. Po przebudowie i rozbudowie Miejskiego Centrum Kultury ta inwestycja była największą w mieście. Na 5 hektarach gruntu przejętych niegdyś od syndyka masy upadłościowej Nowotarskich Zakładów Przemysłu Skórzanego „Podhale” powstała druga w Nowym Targu Strefa Aktywności Gospodarczej.

 

Kolejnych 5 hektarów dla przedsiębiorczości. Strefa Aktywności Gospodarczej na terenie b. Kombinatu – otwarta

To zadanie o wartości przeszło 21 milionów zł krakowska firma Sarivo realizowała przez rok. Z Regionalnego Programu Operacyjnego miasto zdobyło na ten cel bez mała 7 milionów, a z programu Polski Ład – prawie 5 milionów 300 tys.

– Na pewno zmiana jakościowa – jeśli chodzi o nawierzchnię drogi, ilość miejsc postojowych, dostępność, a przede wszystkim infrastrukturę podziemną, której nie widać, bo została wkopana w ziemię  – będzie przynosiła efekty – mówił burmistrz Grzegorz Watycha. – Mamy tutaj kanalizację deszczową, która była bardzo kosztownym elementem i dlatego zwlekaliśmy może z remontem dróg oraz infrastruktury na terenie dawnego Kombinatu, żeby zdobyć środki zewnętrzne. I udało się je pozyskać  – z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego i z Rządowego Funduszu Polski Ład.  Udział miasta też musiał zostać zwiększony, za co dziękuję Radzie. 

Na uroczystym – tym razem nie przecięciu wstęgi, ale sadzeniu drzew, których stan trzeba teraz uzupełnić po wycinkach uskutecznionych w trakcie prac, obecni byli przedstawiciele firm i instytucji, które już znacznie wcześniej znalazły sobie miejsce na rozległym terenie po obuwniczym gigancie, czyli przede wszystkim Prokuratury i Sądu, firm „Wojas” i „Demar”.  Utworzenie nowej Strefy oznacza dla nich nie tylko poprawę dostępności komunikacyjnej, ale i uporządkowanie wcześniejszego chaosu. Do tej pory bowiem wiele obiektów figurowało pod jednym adresem: Ludźmierska 29. Teraz znajdują się one przy ulicach Szewskiej i Sądowej. Zmiany pieczątek i danych rejestrowych oczywiście niosły pewne perturbacje, ale  odtąd również klientela zyska większą przejrzystość.

Data otwarcia Strefy jest o tyle symboliczna, że decyzję o budowie kombinatu obuwniczego ówczesna Rada Ministrów podjęła równo 70 lat temu.

Wśród przybyłych na inaugurację Strefy nie brakło parlamentarzystów minionej i nowej kadencji. Dla Weroniki Smarduch był to nowotarski debiut w roli posłanki.

– Bardzo się cieszę, że inwestycje, które wspierają przedsiębiorców w tym trudnym okresie, powstają w stolicy Podhala – mówiła ona. – Projekt był też po części finansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego, który Platforma Obywatelska miała okazję przygotowywać, a PiS kontynuowało te projekty.  Z tego miejsca chcę powiedzieć, że projekty, które otrzymały rządowe wsparcie a są dobrze przygotowane merytorycznie, będą kontynuowane.

Ale też b. posłanka Anna Paluch, zaangażowana w pozyskiwanie rządowych funduszy,  gratulowała miastu aktywności oraz sposobu wykorzystania pomocowych środków.

Wiceminister sportu i turystyki, Andrzej Gut-Mostowy, podkreślał, że nawet włodarze miast i gmin nie związani z obozem Zjednoczonej Prawicy odczuli w minionej kadencji kilkakrotnie większy przypływ pieniędzy na inwestycyjne zadania, a wspomaganie przedsiębiorczości tworzy siłę ekonomiczną – niebagatelną w dzisiejszej trudnej sytuacji geopolitycznej.

W minionych dwóch latach z rządowych programów popłynęło dla powiatu nowotarskiego przeszło 350 milionów, a niemałą część tych środków pozyskało miasto.  Dzięki nowej Strefie Aktywności Gospodarczej skorzysta na tym i lokalna przedsiębiorczość. Teraz trwają w mieście przetargi na dzierżawę działek.

(asz)

Fot. Paweł Kos

Anna Szopińska 10.11.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również