Kamery live
prognoza pogody

Kolejny ważny krok w walce miasta ze smogiem

25 stycznia 2017 20:36

Gmina Miasto Nowy Targ nawiązała współpracę z Centralnym Laboratorium Pomiarowo-Badawczym z Jastrzębia Zdroju w zakresie świadczenia usług badania pobranych przez urzędników próbek odpadów paleniskowych. Podpisany egzemplarz przedmiotowej umowy został wysłany do CLPB 19 stycznia br., w najbliższy piątek odbędzie się szkolenie pracowników w zakresie poboru prób popiołów.

Kolejny ważny krok w walce miasta ze smogiem

Informacja została potwierdzona przez naczelnika Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Dariusza Jabconia podczas spotkania – “debaty” na temat problemu smogu w Nowym Targu, jakie zorganizowano dzisiaj w Urzędzie Miasta z inicjatywy Jolanty Bakalarz ze Stowarzyszenia “Lepsza Przyszłość Nowego Targu”. Oznacza to, że być może już w przyszłym tygodniu przeszkolona czwórka będzie mogła pobierać próbki z palenisk prywatnych posesji celem przekazania ich do profesjonalnego zbadania w laboratorium. 

Kolejnym ważnym działaniem, związanym z procesem kontroli jest umowa z Głównym Instytutem Górnictwa w Katowicach o współpracy w zakresie wykorzystania drona do pomiarów wybranych parametrów niskiej emisji na terenie Miasta Nowy Targ. Jak podaje podinspektor Bartłomiej Bednarz z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, pierwsze badania testowe przy pomocy drona na terenie miasta – według zapewnień GIG – będą mogły być wykonane w I kwartale bieżącego roku, a komercyjne – w II kwartale.

Podczas dzisiejszego spotkania obecne były władze miasta – burmistrz Grzegorz Watycha wraz zastępcami, radni miasta będący członkami Zespołu Doradczego do spraw analizy stopnia realizacji działań w zakresie ochrony powietrza, przedstawiciel stowarzyszenia Polska Zielona Sieć Marek Józefiak, przedstawiciele Podhalańskiego i Nowotarskiego Alarmu Smogowego, przedstawiciel gazowni, prezes MPEC Grzegorz Ratter oraz Kierownik Działu Monitoringu Środowiska Delegatury WIOŚ w Nowym Sączu Ewa Gondek. Spotkanie miało charakter wielowątkowej “burzy mózgów”. W założeniu miało prowadzić do wspólnych ustaleń w zakresie konstruktywnego działania na rzecz poprawy jakości powietrza w Nowym Targu.

/os

NT24TV 25.01.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również