Kamery live
prognoza pogody

Kolejny przetarg na projekt przebudowy Zakopianki między Nowym Targiem a Szaflarami

31 sierpnia 2023 10:16

Pierwszy, ogłoszony w maju przetarg na przygotowanie koncepcji poprawy przepustowości Zakopianki między Nowym Targiem a Szaflarami został unieważniony ze względu na wartość złożonych wówczas ofert. – Były wyższe niż przewidziany przez nas budżet – przyznaje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Czy tym razem będzie inaczej?

Kolejny przetarg na projekt przebudowy Zakopianki między Nowym Targiem a Szaflarami

Z danych GDDKiA wynika, że między 2015 a 2021 rokiem ruch na Zakopiance, na odcinku Nowy Targ – Szaflary, wzrósł o 45 proc., do ponad 22 tysięcy pojazdów na dobę. W jeszcze większym stopniu zwiększył się ruch samochodów ciężarowych, bo o 73 proc., do 2,3 tysiąca pojazdów na dobę.

– W 2024 roku planowane jest oddanie do ruchu DK47 z Rdzawki do Nowego Targu. Po zakończeniu tej inwestycji cały odcinek między Krakowem a Nowym Targiem będzie drogą dwujezdniową, z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku. Dlatego też konieczne jest rozpoczęcie prac pozwalających na zwiększenie przepustowości DK47 między Nowym Targiem a Zakopanem – informuje GDDKiA.

Poprawa przepustowości drogi będzie przygotowywana w jej obecnym śladzie.

– Tam, gdzie będzie to możliwe, chcemy dobudować dodatkowe pasy ruchu. Planujemy rozbudowę skrzyżowań, przebudowę zjazdów i wybudowanie ok. 1 200 metrów chodnika. Opracowanie dokładnego zakresu przebudowy będzie zadaniem wyłonionego w przetargu wykonawcy – zaznacza GDDKiA.

Prace przygotowawcze dotyczące przebudowy drugiego fragmentu Zakopianki, od Szaflar do ronda w Zakopanem są bardziej zaawansowane. W styczniu GDDKiA podpisała umowę na opracowanie dokumentacji projektowej dla tego odcinka i przewiduje, że całość prac związanych z przygotowaniem przebudowy obu odcinków potrwa do 2028 roku. Po tym terminie będzie możliwe rozpoczęcie prac budowlanych.

Oferty w przetargu można składać do 3 października. Wykonawca będzie miał na przygotowanie projektu maksymalnie 32 miesiące. 

Fot. GDDKiA

ag 31.08.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również