Kamery live
prognoza pogody

W środę doszło do kolejnego, poważnego wypadku w Tatrach. Tym razem na Świnicy

6 stycznia 2023 12:36

W dniu 4 stycznia TOPR udzielił pomocy łącznie aż 9 osobom. Oprócz wyprawy ratunkowej na Rysy, doszło w tym dniu także do bardzo poważnego wypadku na Świnicy. Kobieta po ok. 500 metrowym upadku śnieżno – skalnym terenem doznała wielonarządowych obrażeń i po zaopatrzeniu w stanie krytycznym została przetransportowana do szpitala w Nowym Targu. Turystka oraz towarzysząca jej koleżanka były wyposażona w raki i czekany, były także po kursie przygotowującym do działania zimą w górach. Obecnie panujące warunki pokazują, że wycieczki w wyższe partie Tatr SĄ BARDZO NIEBEZPIECZNE. 

W środę doszło do kolejnego, poważnego wypadku w Tatrach. Tym razem na Świnicy

Jak podaje w mediach społecznościowych Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, o godzinie 12:08 za pośrednictwem słowackiego CPR do centrali TOPR dotarło zgłoszenie od turystki, która poinformowała, że w trakcie zejścia z wierzchołka Świnicy jej koleżanka prawdopodobnie w wyniku potknięcia spadła i nie ma z nią kontaktu.

Początkowo, nie było wiadomo, na którą stronę spadła kobieta. Do działań zadysponowano śmigłowiec. W trakcie dolotu w rejon Świnicy, do centrali dodzwonił się ratownik TOPR, który prywatnie przebywał w rejonie i podał więcej szczegółów na temat miejsca zdarzenia. Okazało się, że turystka spadła żlebem Blatona na stronę słowacką. Jako, że śmigłowiec TOPR był już na miejscu i z powietrza zlokalizowano turystkę, podjęto działania ratunkowe. Jednocześnie o tym samym wypadku została powiadomiona słowacka HZS i również wysłała śmigłowiec z ratownikami na pokładzie. Po wspólnych ustaleniach śmigłowiec słowacki został zawrócony do bazy.

Kobieta po ok. 500 metrowym upadku śnieżno – skalnym terenem doznała wielonarządowych obrażeń i po zaopatrzeniu w stanie krytycznym została przetransportowana do szpitala w Nowym Targu. Jej koleżankka została natomiast sprowadzona bezpiecznie przez ratownika, który pomagał w zlokalizowaniu miejsca wypadku. Obie turystki były wyposażone w raki i czekany, były także po kursie przygotowującym do działania zimą w górach.

Obecnie panujące warunki pokazują, że wycieczki w wyższe partie Tatr są bardzo niebezpieczne. W wielu miejscach zalega lód lub bardzo twardy śnieg oraz wystają skały i kamienie. Dodatkowo na najbliższą dobę zapowiadany jest bardzo silny wiatr połączony z opadem śniegu w wyższych partiach gór, który może niekorzystnie zmienić sytuację lawinową. W takich warunkach dotarcie z pomocą może znacznie się wydłużyć. Prosimy o rozważne planowanie wycieczek! Komunikat lawinowy tutaj: https://lawiny.topr.pl
Komunikat turystyczny tutaj: https://tpn.pl/zwiedzaj
Fot.Arch. G. Bargiel / TOPR

źródło: TOPR/Facebook

os 06.01.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również