Kamery live
prognoza pogody

Kolejny pościg ulicami Nowego Targu

1 czerwca 2017 12:02

Nowotarscy policjanci zatrzymali wczoraj 23 - letniego kierowcę VW Golfa, który nie zatrzymał się do policyjnej kontroli, zamiast tego rozpoczynając pościg ulicami miasta. Jak się okazało, młody rabczanin poszukiwany jest też przez przez prokuraturę w Limanowej. Obecnie nowotarska Komenda prowadzi przeciwko niemu łącznie 14 postępowań.

Kolejny pościg ulicami Nowego Targu

Do zdarzenia doszło w dniu 31 maja 2017 roku w Nowym Targu przed godziną 18:00. Funkcjonariusze nowotarskiej policji na zauważyli pojazd VW Golf, którego kierowca nie posiada uprawnień do kierowania. Po włączeniu sygnałów dźwiękowych podjęli próbę jego zatrzymania, jednak kierujący po chwilowym zatrzymaniu pojazdu, nagle ruszył i zaczął oddalać się od radiowozu. Policjanci natychmiast ruszyli za pojazdem w pościg ulicami Nowego Targu, gdzie na ulicy Szaflarskiej kierujący został zablokowany przez pojazdu innych uczestników ruchu.

W związku z powyższym policjanci zatrzymali kierującego, którym okazał się 23 letni mieszkaniec Rabki Zdroju. Po przewiezieniu do jednostki Policji okazało się, że 23 – latek nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami, które to zostały mu cofnięte decyzją Starosty Nowotarskiego.

Ponadto młody rabczanin poszukiwany jest przez Prokuraturę Rejonową w Limanowej. W trakcie przeszukania pojazdu policjanci ujawnili dwa worki strunowe z zawartością tytoniu o wadze 0,96 kg bez znaków akcyzy. Kierującego osadzono w policyjnym areszcie do dyspozycji prokuratury.

Nowotarska komenda w chwili obecnej prowadzi 14 postępowań w sprawach o wykroczenia w ruchu drogowym przeciwko 23 – letniemu rabczaninowi. Wobec kierującego prowadzone jest jeszcze postępowanie z art. 180a kodeksu karnego za kierowanie pojazdem nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami jakim jest Starosta Powiatowy w Nowym Targu.

Za popełnione przestępstwo zatrzymany podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Pamiętać również musimy, że od dnia dzisiejszego wchodzą w życie przepisy zaostrzające kary dla kierowców i tak:

· według nowelizacji, kierowca, który w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego spowoduje wypadek ze skutkiem śmiertelnym lub ciężkim uszkodzeniem ciała, trafi do więzienia minimum na 2 lata (obecnie jest to co najmniej 9 miesięcy). Kara nie będzie mogła być zawieszona

· świadoma ucieczka przed pościgiem policji będzie przestępstwem zagrożonym karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności (obecnie jest wykroczeniem, za które grozi grzywna i kara do 30 dni aresztu). Skazując za to kierowcę, sąd będzie orzekał wobec niego zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych

· kierowca, który prowadziłby pojazd mimo orzeczonego przez sąd zakazu, trafi do więzienia na okres od 3 miesięcy do 5 lat. Obecnie grozi za to kara pozbawienia wolności do 3 lat

· kierowca, który prowadziłby pojazd mimo wydania decyzji administracyjnej o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami, otrzyma sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.

· wykroczenia w komunikacji mają się przedawniać po trzech latach od chwili popełnienia czynu, a nie – jak obecnie – po dwóch

· inny z przepisów nowelizacji zakłada, że sądy wydając wyroki w sprawach o przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym, będą musiały zostać poinformowane o wszystkich przestępstwach i wykroczeniach kierowców znajdujących się w centralnej ewidencji kierowców oraz w ewidencji kierowców naruszających przepisy drogowe, prowadzonej przez policję.

źródło: KPP Nowy Targ

NT24TV 01.06.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również