Kamery live
prognoza pogody

Kolejne ofiary oszustwa na BLIK-a

12 września 2023 11:47

Wystarczy chwila nieuwagi, by stać się ofiarą przestępstwa i stracić pieniądze – alarmują policjanci. Oszuści działający metodą na BLIK-a przejęli konta społecznościowe dwóch mieszkanek gminy Nowy Targ i rozsyłali wiadomości do ich znajomych i rodziny z prośbą o pożyczkę. Niestety kilka osób podało oszustom kod BLIK i straciło swoje pieniądze. Policjanci apelują: „Zanim przekażesz wygenerowany kod BLIK, upewnij się, że za prośbą o pomoc finansową nie kryje się próba oszustwa”.

Kolejne ofiary oszustwa na BLIK-a

W poniedziałek, 11 września br. do nowotarskiej komendy zgłosiły się dwie mieszkanki gminy Nowy Targ, których oszuści przejęli konta na profilu społecznościowym. Następnie rozesłali do znajomych i rodziny za pomocą komunikatora wiadomości z prośbą o pożyczkę i podanie kodu BLIK.

– Zdecydowana większość osób, które otrzymały taką wiadomość od razu telefonicznie skontaktowały się z właścicielkami kont społecznościowych, unikając w ten sposób utraty pieniędzy. Niestety kilka osób podało przestępcom wygenerowany kod BLIK i nie weryfikując wcześniej prośby o pożyczkę, potwierdziły transakcję, tracąc gotówkę – informuje podkom. Dorota Garbacz, rzecznik nowotarskiej policji.

Policjanci apelują o ostrożność i po raz kolejny przypominają o tej metodzie działania oszustów.

Pamiętaj!

Zanim prześlesz wygenerowany kod BLIK upewnij się, że to nie oszust prosi o pożyczkę.  Zadzwoń do osoby, od której otrzymałeś wiadomość. Wykonanie połączenia i rozmowa zajmie nam chwilę, a może uchronić nasze pieniądze.

Zanim potwierdzisz transakcję BLIK-iem zwróć uwagę, gdzie twoje pieniądze będą wypłacane i potwierdź telefonicznie, czy ta osoba faktycznie się tam znajduje! Przestępca nie skorzysta z kodu, dopóki nie potwierdzisz transakcji.

Stosuj dwuskładnikowe uwierzytelnienie swoich kont społecznościowych (wówczas o wiele trudniej będzie je przejąć – w takim przypadku zalogowanie się wymaga potwierdzenia np. SMS).

 Źródło: KPP Nowy Targ

ag 12.09.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również