Kamery live
prognoza pogody

Kolejne nowe kierunki na „Podhalance”

5 lutego 2018 09:45

Staraniem rektora i profesora Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu ks. dr hab. Stanisława Gulaka aż 5 nowych kierunków – jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem – zostanie uruchomionych na Uczelni już od października tego roku.

Kolejne nowe kierunki na „Podhalance”

Konwent Uczelni wyraził już pozytywną opinię o efektach kształcenie i zasadności ich powstania dla 5 nowych kierunków: dziennikarstwa, bezpieczeństwa narodowego, sportu, pracy socjalnej i dietetyki. Będą to kierunki I stopnia.

Z tego trzy pierwsze kierunki zostały już procedowane dalej. Zostały zatwierdzone na Senacie, a przygotowane wnioski przesłane do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Teraz najpewniej już w maju będzie wiadomo, czy ministerstwo wyda stosowną zgodę. Jeśli tak, to już od kolejnego roku akademickiego w Instytucie Nauk Humanistyczno – Społecznych i Turystyki będzie można studiować także na takich kierunkach jak: dziennikarstwo, bezpieczeństwo narodowe oraz sport o specjalnościach: menadżer, instruktor i trener sportów zimowych.

Dwa kolejne kierunki praca socjalna i dietetyka będą przedstawione na kolejnym Senacie, a przygotowane wnioski dalej procedowane i przekazane do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Czy będzie zgoda ministerialna na ich uruchomienie będzie wiadomo w połowie roku. Kierunki te wzbogacą ofertę Instytutu Nauk o Zdrowiu.

Warto przypomnieć, że Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, najwyżej położona uczelnia w Polsce daje wiele możliwości. Studiując na niej można zdobyć zarówno tytuł inżyniera, jak i magistra. Ma ona już kilkanaście kierunków, a w planie są kolejne. Uczelnia ta współpracuje też z licznymi uczelniami z Krakowa: Uniwersytetem Jagiellońskim, Politechniką Krakowską, Akademią Wychowania Fizycznego, Akademią Górniczo – Hutniczą, Uniwersytetem Rolniczym oraz Krakowską Akademią im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. A w ubiegłorocznym Rankingu Państwowych Szkół Wyższych Zawodowych „Perspektywy 2017” PPWSZ zajęła wysoką 6 lokatę i w porównaniu do roku poprzedniego awansowała aż o 10 miejsc.

„Podhalanka” ma własną i nowoczesną bazę lokalową, a główny kampus to aż 1,5 ha. Uczelnia może pochwalić się 264 pracownikami naukowo – dydaktycznymi, a w tym 30 profesorami, 23 doktorami habilitowanymi i 97 doktorantami. Ma również 31 laboratoriów i pracowni , 9 sal wykładowych oraz ogromną aulę, mogącą pomieścić jednorazowo 600 osób. Studiuje na niej ponad 2 tysiące studentów i to nie tylko z Polski i Podhala, ale i z Włoch i Portugalii. Wśród studentów są także osoby mające podwójne obywatelstwa polsko – amerykańskie i polsko – kanadyjskie. Rektor PPWSZ bardzo dba o rozwój regionalizmu i pielęgnowanie tradycji, aby Uczelnia była dla regionu, a region dla Uczelni. To przy tej szkole działa zespół góralski „Młode Podhale”.

Na uczelni są już takie kierunki jak: architektura I i II stopnia, inżynieria środowiskowa, gospodarka przestrzenna, jest także turystyka i rekreacja i to zarówno I, jak i II stopnia. Możemy tu studiować również kierunki medyczne: pielęgniarstwo I i II stopnia, fizjoterapię I i II stopnia, a także ratownictwo medyczne. Na podhalańskiej uczelni jest też kosmetologia I i II stopnia oraz kierunki filologiczne polonistyka I stopnia oraz filologia angielska I i II stopnia, o dwóch specjalnościach: nauczycielskiej i tłumaczeniowej. Działa tu też uruchomiony we współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie tzw. Podhalański Ośrodek Nauk Ekonomicznych z kierunkami takimi jak: finanse i rachunkowość, dwóch specjalności: rachunkowość i doradztwo podatkowe oraz finanse i ekonomia biznesu.

mat. prasowe

os 05.02.2018
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również