Kamery live
prognoza pogody

Klomb dla Solidarności i chryzantemy dla kobiet

5 listopada 2020 20:30

Polska 2050 jako ruch obywatelski włączyła się w akcję upamiętnienia nieżyjących już działaczy “Solidarności”, których groby znajdują się na terenie naszego województwa. Wspomogli w ten sposób Stowarzyszenie “Sieć Solidarności” w ich dorocznych działaniach. Liderzy i wolontariusze ruchu nie pozostali obojętni również wobec sytuacji, w której znaleźli się przedsiębiorcy w obliczu nagłej decyzji rządu o zamknięciu cmentarzy na czas obchodów Wszystkich Świętych. Spontanicznie włączyli się w akcję wsparcia hodowców kwiatów i handlarzy.

Klomb dla Solidarności i chryzantemy dla kobiet

Fot. Polska 2050 Małopolska

Rozkwit ludzkiej solidarności

Według “mowy kwiatów” każdy kwiat ma swoje znaczenie, choć zapewne niewielu z nas potrafiłoby je przywołać. Jedno jest pewne, w tym roku chryzantema w Polsce oznacza “solidarność” i “chęć wsparcia”.

Po tym jak rząd niespodziewanie, z zaledwie kilkugodzinnym wyprzedzeniem, ogłosił zamknięcie cmentarzy na czas święta Wszystkich Świętych, wiele osób nie kryło rozczarowania i żalu. Dla hodowców chryzantem i dawno już zatowarowanych właścicieli przycmentarnych kwiaciarni, była to jednak wiadomość podwójnie bolesna, bo oznaczająca też znaczne straty finansowe. Ta trudna sytuacja pokazała jednak, jak dużą siłę ma międzyludzkie wsparcie.

Media społecznościowe zalały apele, by pomagać hodowcom i kupować kwiaty. Niektórzy składali je w ramach protestu pod siedzibami partii, inni przyozdabiali nimi mieszkania i balkony. Małopolscy wolontariusze Polski 2050 (założonej przez Szymona Hołownię) także nie pozostali bierni wobec tego problemu. Jedną z głównych zasad, którymi się kierują, jest tworzenie Polski solidarnej. W odpowiedzi na zaistniałą sytuację przeprowadzili więc w Małopolsce dwie spontaniczne akcje.

Klomb obywatelskiej solidarności zakwitł w Skawinie

Powiat krakowski zadziałał w rekordowym tempie. Już pierwszego dnia listopada przed południem wolontariusze Polski 2050 wokół pomnika Kazimierza Wielkiego ułożyli barwny, kwietny klomb. Zaprosili też innych mieszkańców do zakupu chryzantem i dołączenia do akcji we własnym zakresie. “Poza wsparciem wobec drugiej osoby, zyskamy także kawałek cieszącej oko ukwieconej przestrzeni” – komentuje jedna z inicjatorek.

Chryzantemy dla kobiet w Parku Jordana

Zakupione żółte chryzantemy krakowscy wolontariusze postanowili złożyć też w innym szczególnym miejscu. “Ze względu na trwające protesty zdecydowaliśmy, że będzie to pomnik zasłużonej kobiety. Ze zgrozą odszukaliśmy informację o tylko trzech istniejących pomnikach kobiet w Krakowie. Przekonaliśmy się, że równouprawnienie to nie jest coś, co w tym zakresie zostało w naszym mieście wykonane. Okazało się jednak, że w jakiś sposób honor ratuje Park Jordana, w którym na kilkadziesiąt popiersi znanych osób, jest także kilka kobiecych” – relacjonowała pomysłodawczyni akcji w Krakowie. W niedzielne popołudnie kwiaty zostały złożone pod posągami Marii Skłodowskiej-Curie, Karoliny Lanckorońskiej, Danuty Siedzikównej, gen. Elżbiety Zawadzkiej i Zofii Kossak-Szczuckiej. Kwiatami udekorowano także pomniki dwóch zasłużonych mężczyzn: Tadeusza Kościuszki oraz Henryka Jordana.

Podobne inicjatywy pokazują jednoznacznie, że jesteśmy społeczeństwem, które pomimo trudnej sytuacji, potrafi dostrzec potrzeby innych i ruszyć im z pomocą. W dniach, w których szczególnie rozmyślamy nad śmiercią, potrafimy działać tak, by nadać życiu większą wartość i dać innym nadzieję.

/źródło: Polska 2050 Małopolska/

redakcja 05.11.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również