Kamery live
prognoza pogody

Kładka połączy dwa brzegi Dunajca

17 lutego 2023 15:23

Ruszy już wkrótce budowa kładki na Dunajcu. Uzupełni ona trasy rowerowe VeloDunajec. Dziś w Krościenku nad Dunajcem odbyło się uroczyste przekazanie umowy z udziałem marszałka Witolda Kozłowskiego, wójta Jana Dydy, radnych gminy Krościenko nad Dunajcem i licznych zaproszonych gości, w tym parlamentarzystów poseł Anny Paluch i senatora Jana Hamerskiego.

Kładka połączy dwa brzegi Dunajca

Kładka będzie nawiązywała do tej, która została zabrana przez Dunajec podczas wielkiej powodzi w 1934 roku, tak zdecydowano już na etapie projektu przeprawy, posiłkując się starymi archiwalnymi zdjęciami. Zostanie ona jednak zlokalizowana nieco dalej, tak, aby nie wchodzić w teren Pienińskiego Parku Narodowego, który nie wyraził zgody na budowę kładki w historycznym miejscu. – Termin realizacji inwestycji to 15 miesięcy – wyjaśniała Katarzyna Węgrzyn – Madeja, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie, podkreślając, że w ramach inwestycji zostanie także rozbudowana ulica św. Kingi.

Bardzo się cieszę z tej inwestycji, która połączy Krościenko nad Dunajcem i Szczawnicę. Mam wielką satysfakcję, że ścieżki powstają wokół Pienin – mówił marszałek Witold Kozłowski. Dodając, że to już będzie druga kładka w Krościenku nad Dunajcem.

To ważna chwila – mówiła poseł Anna Paluch, mieszkanka Krościenka nad Dunajcem, podkreślając, że gdy spotyka Krościenczan, to oni bardzo się cieszą, że miejscowość tak prężnie się rozwija.

– Nie ukrywam zadowolenia, że marzenia stały się rzeczywistością – mówił z kolei wójt Jan Dyda, zapewniając, że dzisiejsze spotkanie to dowód na to, że znacznie łatwiej realizuje się cele, jeśli jest dobra wola i współpraca wszystkich stron, jak w przypadku tej inwestycji. – Rozbudowa ścieżek rowerowych i budowa kładki w Krościenku nad Dunajcem to wielka korzyść dla turystów i mieszkańców.

O historii mostów na Dunajcu w Pieninach mówił historyk Jan Komorek, przewodniczący Rady Powiatu Nowotarskiego. Przypomniał on budowę pierwszych przepraw, ich lokalizację. Mówił, że odbudowywaną kładkę zabrała w 1934 roku wielka powódź. Część tej konstrukcji zawiesiła się na wybudowanym nowym moście im. Piłsudkiego, a druga część zatrzymała się na Piaskach.

W ramach planowanej inwestycji prócz kładki powstanie też ponad 58 m ścieżki rowerowej, która połączy istniejącą ścieżkę VeloDunajec z chodnikiem wzdłuż drogi powiatowej od strony Szczawnicy. Wykonawca będzie musiał też wybudować ponad 130 metrowy odcinek drogi gminnej wraz z placem do zawracania i niezbędną infrastrukturą. Powstanie też oświetlenie kładki, zostaną też umocnione brzegi i skarpy Dunajca w miejscu budowy kładki.

Podczas podpisania umowy Katarzyna Węgrzyn – Madeja, dyrektor ZDW nadmieniła i o innych planowanych inwestycjach, jak choćby rozbudowie drogi wojewódzkiej 969 na odcinku Grywałd – Krościenko nad Dunajcem. Wspomniano również o budowie ścieżki pieszo – rowerowej łączącej istniejącą przy ulicy Sobieskiego ze ścieżką wzdłuż lewego brzegu Dunajca popod mostem łączącej z istniejącą ścieżką rowerową prowadzącą do planowanej kładki.

mat. nadesłane

os 17.02.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również