Kamery live
prognoza pogody

Kiszenie kapusty – tradycja i uciecha

25 listopada 2023 16:37

ŁOPUSZNA. Koło Gospodyń Wiejskich z Łopusznej zorganizowało jesienne spotkanie, które miało przypomnieć tradycję i rytuał kiszenia kapusty. Wydarzenie odbyło się odbyło się w łopuszniańskim Gminnym Ośrodku Kultury w Łopusznej, a wzięli w nim udział mieszkańcy wsi oraz członkowie miejscowego oddziału Związku Podhalan.

Kiszenie kapusty – tradycja i uciecha

Jak to dawniej bywało przy takich spotkaniach, nie mogło braknąć kapeli góralskiej oraz wspólnego śpiewu i pogawędek. Dlatego kiszenie kapusty zostało połączone z góralskimi wieczornymi posiadami.

Kapustę trzeba było oczywiście najpierw poszatkować, czyli pokrązać na heblu, a następnie przyprawić i porządnie udeptać w drewnianej beczce. Tak ukiszona kapusta służyła gospodyni przez całą zimę do przyrządzania potraw i oczywiście była podstawą jadłospisu serwowanego podczas wigilii Bożego Narodzenia. Beczka z kiszoną kapustą była też prawdziwą bombą witaminową i zastępowała wiele z dzisiaj stosowanych lekarstw i antybiotyków.

Samo spotkanie przy kiszeniu kapusty odbyło się w ramach realizowanego przez KGW Łopuszna projektu „Zakorzenione – liderki dla środowiska”, finansowanego ze środków Fundacji Foll-na. Projekt miał na celu zwiększenie zaangażowania lokalnych mieszkańców
w działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego na obszarach wiejskich. Składał się on
z dwóch części: z warsztatów dla uczniów Szkoły Podstawowej z Łopusznej, których celem było przekazanie młodym ludziom wiedzy na temat przedłużenia przydatności do spożycia płodów rolnych jak również uwrażliwienia ich na niemarnowanie żywności (te odbyły się
w remizie OSP Łopuszna w dniach: 19-20.10.2023r.) oraz ze spotkania integracyjnego dla dorosłych mieszkańców miejscowości połączonych z kiszeniem kapusty w taki sposób, w jaki robiono to dawniej w gospodarstwach domowych.

Autorem projektu jest Mateusz Buła.

Fot. Jan Malinowski

 

Anna Szopińska 25.11.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również