Kamery live
prognoza pogody

Katyń – Smoleńsk. Bolesne rany

11 kwietnia 2019 20:03

NOWY TARG. W dwóch miejscach upamiętnione były 10. kwietnia ofiary zbrodni katyńskiej i katastrofy pod Smoleńskiem: rano pod pomnikiem przy Kopcu Wolności, wieczorem – przed Krzyżem Katyńskim.

Katyń - Smoleńsk. Bolesne rany

Cześć pomordowanym na Wschodzie, tym, którzy zginęli w Tu-154M i wszystkim poległym w Imperium Zła – rano przed tablicą kamiennego obelisku oddawali członkowie rodzin Armii Krajowej. Wieczorem upamiętnienie podwójnej krwawej rocznicy: 79-tej mordu katyńskiego i 9-tej tragedii nad Siewiernym, organizowała Grupa Mieszkańców PAMIĘĆ po wieczornej Mszy św.

W obu miejscach zapłonęły znicze, składane były kwiaty. Przy Kopcu Wolności wąska grupka oddała hołd z minutą ciszy. Grupa PAMIĘĆ – z udziałem pocztów sztandarowych „Solidarności” oraz Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Błyskawica” – przygotowała, jak zwykle, Apel Poległych i program słowno-muzyczny z poruszającymi tekstami katyńskich wierszy, słowami modlitwy znalezionej przy zamordowanych strzałem w tył głowy.   

  

Wiązanki składali przedstawiciele władz miasta i powiatu, „Solidarności”, Związku Podhalan, powiatowej struktury PiS, Grupy PAMIĘĆ. 

Ofiarami zbrodni katyńskiej byli obywatele państwa polskiego wzięci do niewoli lub aresztowani  po agresji sowieckiej na Polskę 17. września 1939 r. – głównie  oficerowie Wojska Polskiego częściowo pochodzący z rezerwy: naukowcy, lekarze, artyści, przedstawiciele wolnych zawodów, nauczyciele, urzędnicy państwowi, oficerowie Policji Państwowej, Korpusu Ochrony Pogranicza, Straży Granicznej. W sumie około 22 tysięcy osób uznanych za „wrogów władzy sowieckiej”.

Jeńcy z trzech obozów specjalnych NKWD transportowani byli pociągami w kwietniu – maju 1940 roku do miejsc egzekucji: Katynia (z obozu w Kozielsku), Kalinina (z obozu w Ostaszkowie), Charkowa (z obozu w Starobielsku). Zabici w Kalininie (obecnie Twer) zakopani zostali w Miednoje. Pozostali, przetrzymywani w więzieniach i tam mordowani, grzebani byli w nieustalonych dotąd miejscach; znane są dwa w białoruskiej i ukraińskiej republice ZSRR (Kuropaty pod Mińskiem i Bykownia pod Kijowem).

Zamordowano ich tzw. strzałem katyńskim, w tył głowy, z krótkiej broni na mocy decyzji najwyższych władz sowieckich, zawartej w tajnej uchwale Biura Politycznego Komitetu Centralnego Wszechzwiązkowej Komunistycznej partii (bolszewików) z 5. marca 1940 roku. Tej zbrodni, uznanej za ludobójstwo, dokonała radziecka policja polityczna NKWD.

Pół wieku trwało „kłamstwo katyńskie”, ponieważ dopiero 13. kwietnia 1990 roku władze rosyjskie oficjalnie przyznały, że była to „jedna z ciężkich zbrodni stalinizmu”. Wiele związanych z nią kwestii dotąd jednak nie zostało wyjaśnionych.

(asz)

 

Anna Szopińska 11.04.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również