Kamery live
prognoza pogody

Karnawał na śniegu – grunt to tradycja i uciecha (z galerią)

26 lutego 2023 19:26

NOWY TARG. Tego roku „Mali Śwarni” z terminem swojej dorocznej imprezy na śniegu nie zmieścili się w karnawale. Planowali zawody na nartach biegowych wkrótce po Biegu Podhalańskim. Deszcz i wiatr jednak zniszczyły śniegową pokrywę na lotnisku. Ale zawody i tak się odbyły. Trzeba było tylko zmienić miejsce.

Karnawał na śniegu – grunt to tradycja i uciecha (z galerią)

W Borze Kombinackim, na trasie pośrodku lasu, śnieg utrzymał się znacznie dłużej niż w odsłoniętym terenie. Miasto pomogło przygotować trasę i przekonało maskotki, żeby mniejszym i większym sportowcom umiliły zabawę. Życzliwych i pomocnych było więcej: strażacy z nowotarskiej OSP zapewnili agregat, żeby można było podłączyć nagłośnienie, rodzice obstawili grill z kiełbaskami, robili herbatę i kawę; zaprzyjaźnione firmy sponsorowały nagrody. Sędziowanie wzięła w swoje ręce Katarzyna Maciążek – instruktorka narciarstwa biegowego. Wszystko dopinała niestrudzona i pełna energii szefowa „Małych Śwarnych” Bernadeta Szumal.

Mimo, że nie na stoku Zadziału jak zwykle, mimo, że nie na lotnisku, jak wcześniej planowano – zawody sportowe w narciarstwie biegowym i rodzinny wyścig na sankach udały się znakomicie. Trochę prószyło, nie brakowało też przebłysków słońca. Sympatycznej imprezie towarzyszył Wojciech Groń – prezes nowotarskiego Oddziału Związku Podhalan.

W narciarskiej rywalizacji i saneczkowym wyścigu, gdzie siłę pociągową stanowili dorośli, wystartowało ok. 40 mniejszych i większych zawodników – z różnych podhalańskich miejscowości, nawet i z Krakowa. Nie brakowało wśród nich regularnie trenujących klubowiczów. Żeby tradycji stało się zadość – za pełne góralskie odzienie zawodnicy zyskiwali bonifikatę czasową.

Do tanecznych pląsów przy muzyce porywały Owieczka i Yeti, zespołowe dziewczęta inicjowały góralski śpiew. Kilka godzin na rześkim powietrzu wprawiło gromadę „Małych Śwarnychy i ich gości w doskonałe humory. Reszty dopełniły nagrody, wybory Najśwarnijsych i wesołe harce. XXVI Karnawał na śniegu dla dzieci – mimo, że w zmienionej formule – kolejny raz przyniósł wszystkim wiele radości.

(asz)

Fot. Paweł Kos

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anna Szopińska 26.02.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również