PILNE
Kamery live
prognoza pogody

Kampus Stary Szpital – w tym roku przetarg wykonawczy

30 października 2020 06:18

NOWY TARG. Plany stworzenia Kampusu Stary Szpital na bazie historycznego obiektu nabierają przyspieszenia. Dla nowego rektora ta budowa od początku kadencji jest priorytetem. Przetarg wykonawczy ma zostać ogłoszony jeszcze w tym roku.

 

 

Kampus Stary Szpital – w tym roku przetarg wykonawczy

Kluczowa sprawa dla tej inwestycji – o kosztach szacowanych na trzydzieści kilka milionów – to oczywiście finansowanie. Niedawno „Podhalanka” otrzymała z ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego 3-milionową dotację na ten cel. Ale to nie wszystko.

– Podjąłem już działania z funduszami inwestycyjnymi, aby upłynnić obligacje – informuje dr hab. Robert Włodarczyk, rektor PPUZ. – Rozmawiałem z ministrem finansów i otrzymałem jego zgodę na możliwość przedterminowej sprzedaży tych obligacji – właśnie na cel inwestycyjny. Dzieje się to właśnie teraz. Kolejne spotkanie – już z umowami w zakresie sprzedaży tych obligacji – mamy umówione na przyszły tydzień.

Wspomniane obligacje zostały uczelni sprezentowane jeszcze podczas inauguracji w 2018 roku, w formie czeku o wartości 23 milionów. W tej chwili można go zrealizować, osiągając prawie 100 procent wartości nominalnej.

– Resztę – tych 6 brakujących milionów zł – będziemy się starali jeszcze z ministerstwa pozyskać – zapowiada rektor. Mamy też własną rezerwę, więc możemy powiedzieć, że budżet mamy spięty.

Realizacją inwestycji ma się zająć powołana właśnie komisja uczelniana, którą tworzą specjaliści z różnych dziedzin. Jej zadaniem jest doprowadzenie przedsięwzięcia do uzyskania pozwolenia na użytkowanie.

Przede wszystkim dziękujemy powiatowi nowotarskiemu, kolejnym starostom, radnym, że przekazali nam 3,5 hektara terenu na Starym szpitalu, włącznie z historycznym budynkiem przypomina zaszłości Andrzej Sasuła, kanclerz PPUZ. – Uczelnia zrobiła tam porządek, czyli wszystkie obiekty, oprócz tego budynku, zostały wyburzone, a było ich kilkanaście. Jest tam teraz 3,5 hektara zielonej łąki. Stary Szpital chcemy rewitalizować, a koszt tej rewitalizacji to trzydzieści kilka milionów zł. Z tego 2 miliony już poszły – właśnie na wyburzenie obiektów, na plan inwestycji. Dziś mamy już pozwolenie na budowę.

Jeszcze w tym roku Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa chce ogłosić i rozstrzygnąć przetarg na wykonawcę Kampusu Stary Szpital.

– Troszkę liczymy, że cena pójdzie w dół, ponieważ w związku z pandemią rynek dla wykonawców skurczył się, więc bardziej szukają oni pracy – prognozuje kanclerz Sasuła. – No i gdyby wyłoniona firma późną zimą lub wczesną wiosną weszła na plac budowy, to sądzę, że za 2,5 roku, czyli w połowie 2023 roku moglibyśmy się wprowadzać do zrewitalizowanego budynku Starego Szpitala.

Dla szerokiej społeczności Podhala, sentymentalnie związanej z tym obiektem, ważna jest oczywiście koncepcja jego wyglądu po rewitalizacji i docelowego wykorzystania.

– Ponieważ budynek Starego Szpitala siedzi w sercach nowotarżan, bo tam się rodzili, swoich bliskich mieli w szpitalu i wszyscy nieco starsi niż nastolatkowie ten budynek znają – szanujemy tę historię – deklaruje kanclerz. – Budynek będzie wyglądał tak, jak 110 lat temu, kiedy go oddawano do użytku, ale będzie miał jedno piętro więcej i z tyłu, troszkę ukryte, takie dwa ryzality – dobudowane wieże, które będą mieścić większe sale. Szpital nie miał większych sal, a do celów dydaktycznych są one konieczne, więc dobudowana kubatura da nam możliwość pomieszczenia tam sal wykładowych. Cały przód, wygląd zewnętrzny, okna, wejście – będą odtworzone. Także figura Chrystusa umieszczona w niszy nad wejściem – w oryginale przekazana nowemu szpitalowi, żeby zachować ciągłość – będzie odtworzona we wnęce do tego przeznaczonej. Tak, że ci starsi ludzie, którzy pamiętają Stary Szpital, myślę, iż z radością zobaczą piękny, odnowiony budynek.    

Siedzibę bardzo dogodną ze względu na bezpośrednie sąsiedztwo nowego szpitala i możliwość odbywania praktyk, jednocześnie nowoczesną i funkcjonalną – znajdą w nim, jak od początku zakładano, kierunki Instytutu Nauk o Zdrowiu.  

– Chciałbym, żebyśmy za dwa lata rozpoczynali nowy rok akademicki już z budynkiem gotowym użytku – zapowiada rektor. – Zakładam przy tym jeden rok akademicki poślizgu – z powodów niezależnych od nas. Wydaje mi się, że w wariancie pesymistycznym może to być za trzy lata, ale w optymistycznym – za dwa. Moim zadaniem budynek będzie wyglądał pięknie. Jest to wszystko oczywiście też pod nadzorem konserwatora zabytków i Stary Szpital powinien się na nowo, ładnie wkomponować w krajobraz nowotarski.   

 (asz)

Fot. archiwalne i koncepcja architektoniczna – z archiwum PPUZ

 

 

Anna Szopińska 30.10.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również