Kamery live
prognoza pogody

Kajaki – już po raz 76. spłynęły Dunajcem (duża galeria zdjęć)

15 czerwca 2017 12:27

Święto Bożego Ciała to dla każdego amatora kajakarstwa sygnał, by ruszyć do Nowego Targu. Rokrocznie to właśnie w ten dzień odbywa się znany również poza granicami kraju Spływ Kajakowy im. Tadeusza Pilarskiego na Dunajcu. Tegoroczną, już 76. edycję, tuż po 13 otworzył uroczyście gospodarz naszego miasta - burmistrz Grzegorz Watycha. 

Kajaki - już po raz 76. spłynęły Dunajcem (duża galeria zdjęć)

Na starcie stanęło ok. 450-500 zawodników z Polski, Niemiec, Węgier, Słowacji. Trasa spływu obejmuje ok 70 km i przebiega niezmiennie od lat rzeką Dunajec do Mizernej (I etap). Następnego dnia ze Sromowiec Wyżnych przełomem Dunajca do Krościenka (II etap), natomiast w sobotę trasa spływu przebiega z Krościenka do Jazowska za Łąckiem (III etap). Zakończenie spływu odbędzie się w sobotę wieczór w amfiteatrze w Krościenku nad Dunajcem, gdzie uczestnicy będą również codziennie biwakować i gdzie będzie dla nich zapewniony regionalny program artystyczny. 

Jeśli chodzi o czekające na uczestników konkurencje, będą to m.in. wyścigi oraz slalom kajakowy. Główną konkurencją jest wyścig o puchar im. Tadeusza Pilarskiego.

Przygotowania do dzisiejszego startu w Nowym Targu umilała koncertowa muzyka zespołu New Market Jazz Band, jak również wymarzona pogoda. Na miejscu nie brakło kibiców, oblegających oba mosty i nabrzeża Czarnego Dunajca, gdzie tradycyjnie przy Hali Lodowej odbywał się start. 

– Spływ im. Tadeusza Pilarskiego to hołd dla tego człowieka, legendarnego komandora i organizatora międzynarodowych spływów kajakowych na Dunajcu. (…) Tak traktujemy kolejne spływy organizowane na Dunajcu – mówił wiceprezydent Krakowa Tadeusz Trzmiel w imieniu swoim, jak również prezydenta królewskiego miasta, prof. Jacka Majchrowskiego, który od 15 lat obejmuje to wydarzenie honorowym patronatem. 

Życzono dobrej pogody, estetycznych wrażeń podczas spływu, bezpieczeństwa na wodzie. Wspominano o tym, że Dunajec to kultowe miejsce dla turystów kajakowych, ale również o tym, że to właśnie tutaj rodzą się nierzadko sportowe talenty, prawdziwe perełki. Cieszyło też, że uczestników przybywa.

Bardzo się cieszę z długiej listy uczestników. Mam nadzieję, że gościnne progi Nowego Targu będą Państwa zachęcać do kolejnych przyjazdów. Jesteśmy akurat w miejscu przy ścieżce rowerowej Szlaku wokół Tatr, gdzie przecina się aktywność rowerowa i kajakowa, tutaj ze sobą współgra. Zachęcam do przyjeżdżania na spływ, do turystyki kajakowej, ale też nieustająco do turystyki rowerowej. – mówił otwierając spływ burmistrz Grzegorz Watycha. 

/os

 

NT24TV 15.06.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również