Kamery live
prognoza pogody

Już w ten weekend – zawody modeli zdalnie sterowanych kat. F3B

27 czerwca 2019 10:28

Aeroklub Polski oraz Aeroklub Nowy Targ zapraszają na Mistrzostwa Polski modeli szybowców zdalnie sterowanych kat. F3B pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Nowy Targ. Zawody odbędą się w najbliższy weekend (29-30 czerwca) na lotnisku w Nowym Targu. Swój udział zapowiedziała światowa czołówka w tym zawodnicy z Czech z Petrem Fusek na czele, który w niedzielę wygrał Puchar Świata w Nardt.

Już w ten weekend - zawody modeli zdalnie sterowanych kat. F3B

Ramowy program:

Sobota 

9:00 – otwarcie zawodów

9:15-18:00 starty

Niedziela

9:00-14:00 starty

ok. 15:00 – uroczyste zakończenie i wręczenie nagród

Co to jest F3B?

Są to modele szybowców zdalnie sterowanych startujących za pomocą wyciągarek elektrycznych. Szybowce, które startują w tej klasie mają ok. 3 metrów rozpiętości i ważą ok. 2 kg, wykonane są w najnowszych technologiach obróbki włókien węglowych, aramidowych oraz szklanych. Części modeli są wykonywane w negatywowych formach co daje im precyzję wykonania, połysk i aerodynamiczne wykończenie. Szybowce te muszą być bardzo uniwersalne, ponieważ zawodnicy muszą nimi wykonać 3 zadania: długotrwałość, odległość oraz prędkość. W modelu jest dozwolone tylko dodawanie balastu oraz zmiany aerodynamiczne modelu, np. w postaci zmiany pochylenia klap. Większość modeli posiada wewnątrz 6 mechanizmów, które poruszają klapami, lotkami oraz usterzeniem ogonowym.

START

Modele startują za pomocą wyciągarek elektrycznych wykonanych na bazie silników od rozruszników samochodowych. Wyciągarki mają ograniczenie mocy (1,1 kW), aby zapewnić wszystkim równe szanse. Zawodnicy ograniczeni są również mocą akumulatora, którego prąd rozładowania może wynosić max. 510 A.

Ze względu na spodziewane obciążenie podczas holowania modelu, skrzydła i dźwigary często są zaprojektowane z myślą o obciążeniu 50 G! Dla porównania pilot myśliwca jest poddawany przeciążeniom 9 G. Do holowania używa się żyłek nylonowych o grubości 1 – 1,4 mm. W zależności od warunków pogodowych i wiatru osiągana wysokość startu to 220 – 330 m.

KONKURENCJA 1 – DŁUGOTRWAŁOŚĆ

Potocznie nazywana termiką. Zawodnicy startują w grupach 3 – 10 osobowych, każdej grupie ogłaszany jest czas startowy (12 minut). W tym czasie należy wystartować, odlatać 10 minut oraz wylądować do punktu w ostatniej sekundzie lotu. Czas zarówno poniżej jak i powyżej 10 minut jest odejmowany od wyniku. Ideałem jest wynik 10:00 oraz lądowanie w 1 metrze od punktu. Zawodnik z najlepszym wynikiem w grupie otrzymuje 1000 pkt., a pozostali proporcjonalnie mniej. W tym zadaniu warto jest mieć ptasi zmysł do wyszukiwania kominów termicznych.

2 – ODLEGŁOŚĆ

Zawodnicy startują w grupach 4 – 6 osobowych. W tym zadaniu chodzi o to, aby w ciągu 4 minut pokonać jak najwięcej odcinków 150-metrowych. Czas startowy na to zadanie to 7 minut. W tym czasie należy wystartować i rozpocząć lot pomiędzy bazami A i B. Na każdej bazie znajduje się sędzia bazowy, który pilnuje „swojego” modelu. Przekroczenie którejkolwiek bazy jest sygnalizowane dźwiękiem oraz kolorowym światłem. Jest to najbardziej taktyczna konkurencja. Zbyt szybkie latanie już na początku, doprowadza do nadmiernej utraty wysokości i w konsekwencji lądowanie ze zbyt małą ilością przebytych odcinków, zaś jeśli pilot będzie latał za wolno, to 4-minutowy czas skończy mu się w powietrzu. Zawodnik, który pokonał najwięcej odcinków otrzymuje 1000 pkt., pozostali proporcjonalnie mniej.

KONKURENCJA 3 – PRĘDKOŚĆ

To zadanie polega na jak najszybszym pokonaniu 600 metrów (4 odcinki po 150 m). Zawodnicy startują pojedynczo i mają na to 4 minuty. W tej konkurencji tylko jeden zawodnik ze wszystkich startujących może otrzymać 1000 pkt., więc każdy walczy o ułamki sekund.

fot. arch. nowytarg24.tv

os 27.06.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również