Kamery live
prognoza pogody

Jubileuszowa edycja dobroczynnej akcji Mikołajki dla Mukoludków od 10 lat otwiera serca nie tylko na Podhalu

29 listopada 2023 15:51

Wielkimi krokami zbliża się świąteczny czas, a dobre emocje związane z tą porą roku towarzyszą i dzieciom, i dorosłym. Przyjemnie jest w tym czasie zarówno otrzymać prezent, jak i sprawić radość drugiemu człowiekowi. Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą również pragnie wywołać radość w sercach podopiecznych stowarzyszenia i tradycyjnie już organizuje świąteczną akcję dla chorych na mukowiscydozę „Mikołajki dla Mukoludków”.

Jubileuszowa edycja dobroczynnej akcji Mikołajki dla Mukoludków od 10 lat otwiera serca nie tylko na Podhalu

W najbliższą sobotę 2 grudnia, w wybranych sklepach na terenie  Rabki Zdroju oraz Nowego Targu kwestować będą wolontariusze Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą, zbierając słodycze, żywność oraz datki do skarbon na przygotowanie świątecznych upominków dla chorych na mukowiscydozę. Akcja pomocy pod hasłem: „Mikołajki dla Mukoludków” prowadzona jest od dziesięciu lat, a z każdą kolejną edycją jej zasięg rośnie.

–  W ubiegłym roku dzięki hojności darczyńców oraz zaangażowaniu wolontariuszy przygotowaliśmy prawie 1000 upominków. Mamy nadzieję, że w tegorocznej, jubileuszowej edycji będziemy mogli obdarować wszystkich naszych podopiecznych, to 1400 osób – mówi Magdalena Czerwińska – Wyraz, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą, i dodaje: – Od wielu lat grono naszych darczyńców, wolontariuszy i placówek edukacyjnych zaangażowanych w akcję mikołajkową pięknie się rozrasta. Do akcji włączają się uczestnicy nie tylko z Podhala. „Mikołajki dla Mukoludków” są dobrą sposobnością do propagowania idei wolontariatu i pokazywania że są wśród nas osoby, które mogą potrzebować dodatkowego wsparcia i że z powodzeniem możemy się dzielić z innymi tym, co mamy, a my możemy  edukować i mówić o chorobie i o tym, jakie wyzwania stoją przed osobami, które każdego dnia walczą z tą mukowiscydozą.

Po raz kolejny na terenie Nowego Targu kwestującymi będą uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu oraz 8. Nowotarskiej Drużyny Harcerek “Górski Potok”.

Na terenie Rabki- Zdroju kwestować będą rabczańscy wolontariusze ze Szkoły Podstawowej nr 1 oraz I Liceum Ogólnokształcącego im. Eugeniusza Romera Dodatkowo akcję wspierają placówki szkolne i przedszkolne, które organizują zbiórki wśród swoich uczniów i przedszkolaków.

Jeśli masz możliwość zorganizowania zbiórki słodyczy oraz drobnych upominków i chciałbyś w ten sposób pomóc, to gotowe paczki można dostarczyć do biura PTWM w Rabce Zdroju lub wpłacić darowiznę przelewem na numer konta PTWM: 49 1020 346 0000 9302 0002 3473 albo szybką płatnością online na stronie https://ptwm.org.pl/pl/mikolajki.

Głównymi Partnerami akcji są: Solinea,  ArcelorMittal Warszawa, Medicom, , Express Car Rental, Fabri, oraz Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica S.A.  

Mukowiscydoza to ciężka ogólnoustrojowa choroba o podłożu genetycznym. Szacuje się, że w Polsce choruje na nią ok 2000 osób. Organizm chorego produkuje nadmiernie lepki śluz, który powoduje zaburzenia we wszystkich narządach posiadających gruczoły śluzowe, a przede wszystkim w układzie oddechowym i pokarmowym. Mukowiscydoza największe spustoszenie czyni w płucach chorego, prowadząc z czasem do ich całkowitej niewydolności. Jest to choroba nieuleczalna, ale wczesna diagnoza, odpowiednie systematyczne leczenie, fizjoterapia oraz szybki rozwój medycyny dają szansę na dłuższe i lepsze życie chorych. Obecnie dostępne już są najnowocześniejsze terapie działające na przyczynę choroby, a nie tylko łagodzenie jej objawów. Leki przyczynowe to kolejny, wspaniały ale nie jedyny, kafelek w leczeniu chorego z mukowiscydozą. Są też chorzy dla których nie ma obecnie żadnych modulatorów i jedyna opcją terapeutyczną pozostaje wyłącznie leczenie objawowe.

Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą (PTWM) jest najstarszą i największą w Polsce organizacją działającą na rzecz chorych na mukowiscydozę.  Już prawie 35 lat niesie wszechstronną pomoc i wsparcie osobom chorym i ich rodzinom.

Więcej.

Mat. prasowy

ag 29.11.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również