PILNE
Kamery live
prognoza pogody

Jest śledztwo prokuratury w sprawie nieumyślnego spowodowania katastrofy ze skutkiem śmiertelnym

24 sierpnia 2018 23:40

-Prokuratura Rejonowa w Nowym Targu wszczęła śledztwo w sprawie wypadku na przejeździe kolejowym w Szaflarach, w którym zginęła 18-letnia kursantka zdająca egzamin na prawo jazdy – poinformował dzisiaj PAP prokurator rejonowy w Nowym Targu Józef Palenik. 

Jest śledztwo prokuratury w sprawie nieumyślnego spowodowania katastrofy ze skutkiem śmiertelnym

Śledztwo wszczęto w sprawie nieumyślnego spowodowania katastrofy ze skutkiem śmiertelnym. Prokuratura dysponuje bogatym materiałem dowodowym, który będzie pomocny w ustaleniu faktów. Są to nagrania: video z pociągu, zapis dźwięku i video z pojazdu egzaminacyjnego oraz drastyczny zapis video z kamer monitoringu przemysłowego, na którym dokładnie widać moment zderzenia. Ten ostatni został opublikowany dziś na portalu podhale24.pl i był wielokrotnie udostępniany przez ogólnopolskie media, bijąc rekordy oglądalności.  

Na filmie widać, jak samochód zatrzymuje się nagle i stoi przez dłuższą chwilę (ok. 8 sekund) na przejeździe. Następnie – tuż przed tym, jak wjeżdża w niego pociąg – widać wyskakującego z auta egzaminatora, który najprawdopodobniej próbuje zatrzymać maszynistę, machając rękami. Widać też, jak kierująca pojazdem 18-latka próbuje wykonać manewr. Rusza do przodu, jednak nie udaje jej się zdążyć przed nadjeżdżającym pociągiem. Siła uderzenia jest tak duża, że pociąg pcha samochód jeszcze przez kilkadziesiąt metrów.

Świadkowie wypadku w materiale realizowanym przez TVN mówią, że dziewczynie brakło jedynie pół metra oraz że nadjeżdżający pociąg dużo wcześniej dawał wyraźne sygnały dźwiękowe. 

Najczęściej zadawane przez komentujących pytania to: dlaczego samochód zatrzymał się centralnie na przejeździe i stał tam blisko 10 sekund mimo, że nadjeżdżał dający sygnały dźwiękowe pociąg; dlaczego egzamin odbywał się poza terenem miasta; dlaczego 62-letni egzaminator nie zatrzymał pojazdu przed torami, przy znaku stop w momencie, gdy nie zrobiła tego kursantka, wreszcie – dlaczego egzaminator zdążył wyskoczyć z pojazdu, a dziewczyna w nim została. 

Za nieumyślne spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym zagrażającej życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, której następstwem jest śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób, grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Szaflary: tragedia podczas egzaminu na prawo jazdy. Nie żyje 18-latka

Wypadek na przejeździe kolejowym – Policja podaje dalsze szczegóły

/os

fot. KPP Nowy Targ

os 24.08.2018
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również