Kamery live
prognoza pogody

Jedna z sześciu konferencji “4 lata dla Małopolski” – w MCK Nowy Targ

24 stycznia 2023 18:07

W Miejskim Centrum Kultury w Nowym Targu odbyło się wczoraj spotkanie z cyklu “4 lata dla Małopolski. Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027”. Była to druga z sześciu konferencji organizowanych przez Zarząd Województwa Małopolskiego na przełomie stycznia i lutego w sześciu różnych miastach. Poza Nowym Targiem, konferencje goszczą także w Oświęcimiu, Nowym Sączu, Proszowicach, Tarnowie i Krakowie.

Jedna z sześciu konferencji

Konferencje to okazja do podsumowań projektów i inwestycji zrealizowanych w ostatnich latach w Małopolsce, jak również przestrzeń do dyskusji na temat kierunków rozwoju regionu. Jak poinformowano, na terenie okręgu czwartego, w skład którego wchodzą powiaty: wadowicki, myślenicki, suski, nowotarski i tatrzański zrealizowano w sumie 3340 różnego rodzaju projektów na łączną kwotę ok. 1,2 miliarda złotych.

Wśród wczorajszych prelegentów w nowotarskim MCK-u znalazł się marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski oraz wszyscy jego zastępcy: Łukasz Smółka, Józef Gawron, Marta Malec-Lech i Iwona Gibas.

-Mamy ambicję, aby się porównywać do najlepszych. Jeżeli podjęliśmy trud przygotowania się do Igrzysk Europejskich to po to, aby wprowadzić Małopolskę na salony europejskich regionów, żeby Małopolska była regionem rozpoznawalnym, podobnie jak wiele regionów w państwach najmocniejszych w Europie – mówił marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski – Możemy to osiągnąć pracując wspólnie z naszymi miastami partnerskimi. Każdy musi wykonać ogromną pracę, aby ten, kto przyjedzie do nas – czy to będzie zawodnik, trener, kibic, obsługa techniczna, znajomi, rodzina, przyjaciele, aby każdy wyjechał z Małopolski zadowolony. Aby miał przekonanie, że trafił do regionu ludzi otwartych, życzliwych, przyjaznych, gościnnych. Wtedy zapamiętają i będą do nas przyjeżdżać, a to będzie dźwignia dla całej turystyki na kolejne dziesięciolecia dla naszych dzieci i wnuków. 

Głos zabrali także podhalańscy parlamentarzyści – pani poseł Anna Paluch, senator Jan Hamerski i wiceminister Andrzej Gut-Mostowy oraz radni wojewódzcy Marek Wierzba i Jan Piczura, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego. Wśród gości nie zabrakło także władz miasta z burmistrzem Nowego Targu Grzegorzem Watychą i jego zastępcami na czele oraz sekretarza, naczelników i kierowników kilku różnych wydziałów i referatów Urzędu Miasta. 

Konferencja była okazją nie tylko do podsumowań, ale i rozmowy o możliwościach wydatkowania pozyskanych środków unijnych i terminach składania wniosków. Po niełatwych negocjacjach Samorządu Województwa Małopolskiego z Komisją Europejską, z końcem roku został zaakceptowany program regionalny, który opiewa na ok. 13 miliardów złotych (2,7 mld euro). Podczas wczorajszego spotkania można było dowiedzieć się więcej o jego kształcie, o tym, na co konkretnie zostaną przeznaczone środki i jakie są kolejne kroki jego realizacji, kiedy planuje się publikację Szczegółowego Opisu Priorytetów oraz jaki będzie harmonogram naborów. To wszystko referowały panie dyrektor Departamentu Rozwoju Regionu UM WM Joanna Urbanowicz i Anna Mlost oraz dyrektor Departamentu Monitorowania Wdrażania FE Joanna Schilbach.

Transmisję na żywo z konferencji w MCK można obejrzeć tutaj. 

zdjęcia: Fundusze Europejskie dla Małopolski/Facebook; Witold Kozłowski/Facebook; nadesłane

os 24.01.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również