Kamery live
prognoza pogody

Jedenaście lat podniebnych akrobacji

11 lipca 2019 14:18
Wyciszenie Włącz dźwięk

Christen Eagle II, Cessna, Jungman, Mi 24, Ts-11 Iskra, Boeing Stearman czy ostatecznie F-16. Przez kilkanaście lat na Nowotarskich Piknikach Lotniczych przewinęło się wiele różnych maszyn – począwszy od nowoczesnych samolotów, poprzez dwupłatowce, kończąc na chociażby śmigłowcach wojskowych. Mało kto dziś jednak pamięta, że pierwsze lotnicze imprezy w Nowym Targu opierały się wyłącznie na flocie… nowotarskiego Aeroklubu.

Zdjęcie: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Potencjał najwyżej położonego lotniska w Polsce dostrzeżono jeszcze przed wojną. W latach dwudziestych nieopodal Nowego Targu zorganizowano pierwsze krajowe zawody szybowcowe, natomiast w latach trzydziestych – w miejscu dawnego poligonu – oficjalnie utworzono lotnisko sportowe. Na przestrzeni lat lądowisko zaczęło stawać się coraz bardziej popularne. Jednak jeszcze w latach 90-tych głównymi atrakcjami portu lotniczego były loty widokowe czy zawody spadochronowe bądź szybowcowe. Na prawdziwe święto fascynaci lotnictwa musieli czekać jeszcze kilkanaście lat, choć – jak się okazało – pierwszy piknik pozostawiał wiele do życzenia.

Dalszą część artykułu została zawarta w materiale reporterskim zamieszczonym poniżej. Zapraszamy do oglądania!

Piotr Starmach 11.07.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również