Kamery live
prognoza pogody

Jak znaleźć najlepsze miejsce do wędkowania? (mat. sponsorowany)

7 listopada 2022 12:57

Wędkarstwo to nie tylko łowienie ryb, ale także poszukiwanie nowych łowisk, które będą obfitować w wybrane gatunki ryb. Co jakiś czas w życiu wędkarza przychodzi taki moment, kiedy aktualne łowisko nie daje już satysfakcji, odczuwamy potrzebę zmiany otoczenia lub zwyczajnie nie ma już ryb. Jak sobie z tym problemem poradzić?

Jak znaleźć najlepsze miejsce do wędkowania? (mat. sponsorowany)

Wędkowanie nie będzie owocne, jeśli nie uświadomimy sobie, gdzie szukać ryb. To wędkarz musi znaleźć miejsce ich bytowania. Szukanie nowego łowiska może nie być łatwe, dlatego warto skupić się na poszukiwaniach, które przyniosą najlepsze efekty.

Poszukiwanie nowego łowiska w Internecie

Internet dostarcza nam wiele informacji. Warto z niego skorzystać, bo może okazać się kopalnią wiedzy na temat okolicznych, ale także tych dalszych łowisk. Można przeglądać portale wędkarskie, czy też zaglądać na aktywne fora i grupy.

Polski Związek Wędkarski

Wędkarze, którzy należą do PZW na stronach znajdą informacje na temat łowisk, które posiada dany okręg. W informatorze wód znajdziemy nie tylko występujące gatunki ryb, miejsce łowiska czy szczegółowe jego granice, ale także dozwolone metody wędkowania. Warto pamiętać, że dany okręg PZW może określić metody wędkowania, przynęty, inne specjalne ograniczenia i zakazy.

Łowiska komercyjne

Łowiska komercyjne są zdecydowanie bardziej przyjazne dla wędkarzy niż te pod kontrolą PZW. Przy łowisku często znajduje się agroturystyka, dodatkowo może posiadać specjalne wyznaczone miejsca dla wędkarzy oraz całodobową obsługę. Wadą łowisk komercyjnych jest cena, średnio koszt dwóch wędek rozstawionych na dobę to 60 złotych.

Google Maps

Świetnym sposobem na poszukiwanie łowisk jest sprawdzenie mapy i poszukanie okolicznych rzek stawów, cieków czy jezior. Z reguły znajdziemy przy nich nazwy, a wtedy znalezienie dalszych informacji o dozwolonych metodach łowienia czy występujących gatunkach ryb nie będzie problemem.

Doświadczeni wędkarze

Nieocenionym źródłem informacji o danym zbiorniku wodnym są doświadczeni wędkarze. Oczywiście łatwo nam pójdzie, jeśli ich znamy, z pewnością wytłumaczą nam, jakie ryby występują w danym miejscu i wytłumaczą obowiązujące przepisy. Jednak jeśli nie znaliśmy miejsca i mamy możliwość podjechania i przepytania wędkarzy to dobrze jest to zrobić. Informacje na miejscu są nieocenione, dodatkowo możemy podpatrzeć metody wędkarskie, jakie stosują i ryby, które złowili oraz poznać wodę i rybostan, który w danym miejscu występuje. Sklep wędkarski Nowy Targ również pomoże w kwestii informacji dotyczących wędkowania w okolicach Nowego Targu.

Wywiad środowiskowy jest o tyle ważny, że część wędkarzy niechętnie dzieli się informacjami na temat łowiska. Jednym z powodów takiego zachowania jest fakt, że czym więcej wędkarzy tym trudniej złowić ryby. Nie każdy chce się dzielić swoimi spostrzeżeniami i to jest w pełni zrozumiałe. Co więcej, jeśli wędkarz nas nie zna, to nie wie, czy nie jesteśmy kłusownikiem.

Odwiedzenie łowiska jest najlepszym sposobem, który zaprzeczy bądź potwierdzi wcześniej zdobyte informacje i da nam pełną perspektywę na temat łowiska.

os 07.11.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również