Kamery live
prognoza pogody

Jak zachęcić dziecko do spędzania czasu na dworze? (artykuł sponsorowany)

W dzisiejszych czasach wielu rodziców narzeka, że coraz ciężej jest zachęcić dziecko do wyjścia na zewnątrz. Dorośli martwią się, że dzieci spędzają dużo czasu z technologią, telefonem, tabletem czy komputerem. Mamy kilka propozycji, jak rozwiązać tę sytuację.

Jak zachęcić dziecko do spędzania czasu na dworze? (artykuł sponsorowany)

 

Masz ogród? Zamontuj trampolinę!

Jeśli posiadasz kawałek ogrodu i wolnej przestrzeni koło domu, możesz zainstalować trampolinę ogrodową. Gwarantujemy, że dzieci będą zachwycone i do takiej formy aktywności na zewnątrz nie trzeba będzie ich długo namawiać! Zobacz najpierw, jak prezentują się takie trampoliny ogrodowe. Wielkość sprzętu należy dopasować do wieku dzieci i ilości wolnej przestrzeni w ogrodzie.

To świetna rozrywka dla mniejszych i większych dzieciaków. Wbrew pozorom skakanie to nie tylko zabawa, ale także rozwijanie kondycji, bo takie powietrzne ewolucje są bardzo wymagające i dziecko dość szybko może się zmęczyć.

Basen ogrodowy: idealna ochłoda podczas ciepłego lata

Posiadacze ogrodów mają więcej możliwości na zapewnienie rozrywki dzieciom i tym samym zachęcenie ich do częstszego przebywania na zewnątrz. Zamiast trampoliny ogrodowej możesz zamontować niewielki basen. Taki sprzęt może mieć formę dmuchaną lub składaną w zależności od rodzaju i wielkości.

Z roku na rok lato w Polsce bywa coraz bardziej upalne, a czasami zdarzają się naprawdę gorące okresy, gdy nie wiadomo, jak się ochłodzić. Dlatego, jeśli tylko masz kawałek ogrodu, to basen sprawdzi się wprost idealnie! Podczas bardzo gorącej pogody dzieci nie trzeba będzie nawet zachęcać do spędzania czasu na zewnątrz, bo same będą chciały pobawić się w wodzie.

Domowy plac zabaw

Jeśli masz duszę majsterkowicza, możesz samodzielnie zorganizować w okolicy domu mały plac zabaw dla dzieci. Wystarczy tak naprawdę huśtawka, niewielka piaskownica czy zjeżdżalnia, aby zapewnić maluchom miejsce do zabawy i rekreacji. Przy odpowiedniej zachęcie dzieci mogą samodzielnie tworzyć różne scenariusze zabawy, co pobudza kreatywność, twórcze myślenie oraz zdolności motoryczne. Trzeba jednak pamiętać, że domowy plac zabaw to propozycja raczej dla małych dzieci, starsze mogą nie do końca być zainteresowane taką formą zabawy.

Zorganizuj wyjście na spacer po okolicy

Czasami, żeby wyjść z domu, dzieciom wystarczy odrobina zachęty. Inicjatywa należy do Ciebie – zaproponuj rodzinny spacer po okolicy czy pieszą wycieczkę do parku. Jeśli mieszkasz poza dużym miastem, to możliwości jest nawet jeszcze więcej i wszystko tak naprawdę zależy od Twojej pomysłowości.

Spacer może być rozrywką samą w sobie i zdrową rekreacją dla całej rodziny, ale można też wybrać jakiś motyw przewodni, co pozwoli urozmaicić wycieczkę. Mieszkacie za miastem? Jesienią można wyjść z dziećmi na grzyby i urządzić zawody w zbieraniu – odrobina rywalizacji często działa na maluchy zachęcająco.

Poza sezonem grzybowym można też wybrać się do lasu, parku albo na okoliczną łąkę i zorganizować domową lekcję przyrody. Przygotuj się do tego odpowiednio – warto poczytać wcześniej, jakie rośliny i zwierzęta można spotkać w tej okolicy.

Rodzinna przejażdżka rowerowa

Warto rozwijać wspólne rodzinne zainteresowania i sposoby na spędzanie czasu. Polecamy na przykład rowery. Jazda to nie tylko doskonały sposób na rozwijanie kondycji fizycznej i koordynacji, ale również na odkrywanie okolicy z nowej perspektywy. Wspólne wycieczki rowerowe mogą stać się zdrową rodzinną tradycją, wprowadzającą element przygody w codzienną rutynę.

Wykorzystaj wspólnie spędzony czas na rowerach, aby pokazać swojemu dziecku piękno otaczającej przyrody, w zależności od okolicy, może to być bliski park, ścieżki rowerowe wzdłuż rzeki, a nawet malownicze trasy na obrzeżach miasta czy w lesie. Dla dzieci taki wyjazd rowerowy to idealna okazja do nauki orientacji w terenie i rozwijania umiejętności nawigacyjnych, o których często zapomina się w czasach, gdy wszystko można szybko i wygodnie sprawdzić w telefonie. Gorzej, jeśli się rozładuje albo nie ma zasięgu.

Postaw na sportową rywalizację

Podczas tych wycieczek, możesz zorganizować małe rodzinne wyścig rowerowe albo urządzić zabawę w poszukiwanie i odkrywanie różnych lokalizacji. Można nawet zorganizować szukanie skarbów, które wcześniej zostały ukryte w różnych miejscach po okolicy. Tak samo możecie połączyć jazdę z zabawą w zgadywane różnych gatunków drzew, liści czy zwierząt.

Pamiętaj jednak, że taka rozrywka wymaga wcześniejszego przygotowania. Trasa powinna być też dostosowana do wieku i możliwości dzieci. Pamiętaj, że dla najmłodszych ważna jest nie tylko odległość, ale także teren. W przypadku bardzo małych dzieci najbezpieczniej jest wybrać płaski teren.

Z kolei dla nieco starszych dzieci można wprowadzić różne urozmaicenia takie jak delikatne podjazdy czy zjazdy z górki. To może być doskonała okazja do nauki jak radzić sobie z trudnościami i dostosowywać prędkość do warunków.

Pamiętaj także, że w przypadku dzieci bezpieczeństwo jest najważniejsze. Upewnij się, że rower jest sprawny i odpowiedni dla wieku i wzrostu Twojego dziecka. Zwróć też uwagę na zabezpieczenia: kask, dzwonek, odblaski i światła.

Wyjazd latem nad wodę

Jeśli w Twojej okolicy jest jezioro, rzeka czy zalew, można zorganizować w weekend wyjazd całą rodziną lub z przyjaciółmi. Możecie zabrać akcesoria do pływania takie jak dmuchane materace, a także piłki, paletki i inne zabawki. Jeśli ma to być całodzienny wyjazd, możesz też zabrać ze sobą grilla czy zorganizować ognisko – pod warunkiem że nie ma przepisów, które by to zabraniały. Wiele zależy od konkretnego kąpieliska.

Pomysły na miejskie aktywności

W dużym mieście może być nieco trudniej zorganizować dla dzieci aktywny czas na dworze. Sprawdź, czy w Twojej okolicy znajduje się basen lub na przykład miejski park, gdzie można pojeździć na rolkach lub rowerze.

W ostatnich latach coraz popularniejsze są także deskorolki czy hulajnogi. Warto eksperymentować z dzieckiem, aby pokazać mu różne możliwości i tym samym pozwolić na samodzielne odkrywanie swoich zainteresowań.

Jak widać, jest wiele pomysłów na zachęcenie dzieci do spędzania czasu na zewnątrz. Przedstawione przez nas propozycje to jedynie kilka pomysłów — przetestujcie razem kilka opcji!

redakcja 20.07.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

2 komentarze
Swoj 14:53 23.07.2023

Na dworze to nie wiem jak zachęcić, ale na polu jak najbardziej:)

fikumiku 09:21 21.07.2023

na trampoline nie mamy miejsca bo mieszkamy w bloku ale mamy za to hulajnoge z toyz więc mały chętnie na niej jeźdxi po okolicy kiedy wychodzimy na spacer

Zobacz również