Jagna Marczułajtis-Walczak chce zmian w świadczeniach pielęgnacyjnych
Pochodząca z Poronina posłanka Platformy Obywatelskiej chce, aby zasiłek socjalny przysługujący z opieki nad niepełnosprawną osobą przysługiwał tym, którzy z tego powodu muszą zrezygnować z pracy. Świadczenie pielęgnacyjne przysługiwałoby emeryturom, osobom pobierającym rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy, rentę rodzinną z tytułu śmierci małżonka, rentę socjalną,

Zmiany o jakie zabiega podhalańska posłanka dotyczą wprowadzenia w ustawie o świadczeniach rodzinnych rozwiązania, które sprawi, że wszystkim osobom, które nie pracują lub rezygnują z zatrudnienia aby sprawować opiekę nad niepełnosprawnym członkiem rodziny, przysługiwać będzie jedno świadczenie opiekuńcze, tzw. świadczenie pielęgnacyjne.
– Z tematem wychowywania niepełnosprawnego dziecka nieustannie zapoznaje się od 5 lat – tłumaczy Jagna Marczułajtis-Walczak. – Przekonałam się na własnej skórze, jak trudno jest walczyć z przeciwnościami losu każdego dnia. Problemy opiekunów osób z niepełnosprawnościami są dla mnie bliskie, dlatego po wielu rozmowach z innymi opiekunami postanowiłam wprowadzić w Sejmie długo wyczekiwane zmiany ustawowe.
Posłanka tłumaczy, że potrzeb osób borykających z różnymi niepełnosprawnościami jest bardzo wiele. Dlatego w tym celu niezbędna jest realizacja wyroków Trybunału Konstytucyjnego dotyczących przywrócenia równego traktowania opiekunów dorosłych osób z niepełnosprawnościami i zezwalającym osobom na rencie z tytułu częściowej niezdolności do pracy do pobierania świadczenia pielęgnacyjnego.
Dzięki takiemu rozwiązaniu świadczenie pielęgnacyjne przysługiwałoby emeryturom, osobom pobierającym rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy, rentę rodzinną z tytułu śmierci małżonka, rentę socjalną, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne czy zasiłek przedemerytalny lub świadczenie przedemerytalne. Wówczas świadczenie pielęgnacyjne będzie takim osobom przysługiwać w pełnej kwocie – o ile zawieszą pobieranie środków z innych tytułów na czas pobierania świadczenia pielęgnacyjnego.
Projekt posłanki z Poronina zakłada również wprowadzenie do polskiego prawa definicji opiekuna faktycznego. Dzięki temu świadczenie pielęgnacyjne obejmowałoby nie tylko przyszłych rodziców adopcyjnych, ale również rodzinę – w tym krewnych do 2 stopnia – zamieszkujących to samo gospodarstwo domowe i zajmujących się niepełnosprawnym. Rozwiązanie takie pozwalałoby skorzystać z świadczenia nie tylko dla osób zajmujących się małoletnimi, ale także dorosłymi niepełnosprawnymi.
Komentarze