Kamery live
prognoza pogody

Instalacje OZE dla nowotarżan – realne do końca 2020 roku

10 maja 2019 13:09

NOWY TARG. Nim doczekamy się w Nowym Targu na obiecany dla Podhala punkt filialny rządowego programu „Czyste powietrze” – szybciej możemy się dostać na listę projektu dziesięciu gmin. 22. maja o godz. 17.00 burmistrz zaprasza nowotarżan zainteresowanych montażem kolektorów słonecznych, pomp ciepła i paneli fotowoltaicznych do Miejskiego Ośrodka Kultury, na spotkanie informacyjne.

Instalacje OZE dla nowotarżan – realne do końca 2020 roku

Chodzi o projekt pod nazwą „Montaż instalacji odnawialnych źródeł energii na terenie Gminy: Nowy Targ, Miasto Nowy Targ, Czorsztyn, Łapsze Niżne, Brzesko, Alwernia, Babice, Chrzanów, Libiąż oraz Trzebinia”, w którym liderem jest gmina Nowy Targ.

Na spotkaniu mieszkańcy uzyskają informacje o możliwości uzyskania wsparcia finansowego na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w postaci kolektorów słonecznych, pomp ciepła typu powietrze i paneli fotowoltaicznych.

Projekt – niewątpliwie największy w naszej części Polski, o wartości ponad 52,5 miliona zł – jednak nie jest nowy. Właściciele budynków deklaracje uczestnictwa w nim składali przed czterema laty. Czas realizacji projektu dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego liczy się od 1. czerwca 2018 i upływa 31. grudnia 2020 roku.

Dla samego Nowego Targu przewiduje on 590 instalacji wyżej wymienionych typów. Cel spotkania to uzupełnienie listy sprzed czterech lat.

– Wielu ludzi się wycofało, dlatego chcemy zachęcić innych – nie ukrywa naczelnik wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska, Dariusz Jabcoń. – Niektórzy zniecierpliwili się długim czasem oczekiwania i zamontowali systemy na własną rękę, inni może liczą na wyższe dofinansowanie z innego programu. Pierwotnie bowiem byłą mowa o 70 – 80 procentach dofinansowania, teraz dofinansowanie wynosi 60 procent i nie wiadomo jeszcze, jak rozwiązana będzie kwestia VAT-u. A zwłoka wyniknęła z tego, że instytucja zarządzająca programem 3 lata przesuwała decyzje o dofinansowaniu. Dofinansowanie jest jednak stałe i nie zależy od dochodów. Mieszkaniec pokrywa 40 procent wartości instalacji. Wykonawca zadania zostanie wyłoniony w przetargu.

Ilu uczestników ostatecznie przetrwało na liście – okaże się dopiero po wpłacaniu wymaganej zaliczki w kwocie 2 tysięcy zł.

 Przypomnijmy, że celem projektu jest montaż odnawialnych źródeł energii w gospodarstwach domowych na terenie 10 gmin.  Zainstalowane zostaną kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne, powietrzne pompy ciepła do c.w.u. oraz ekologiczne  kotły  na  biomasę.  Łączna  moc  zainstalowana  z odnawialnych  źródeł  energii  osiągnięta w wyniku realizacji projektu wynosi: 15,98 MW. 

Planowane rezultaty to m.in. szacowany  roczny  spadek  emisji  gazów  cieplarnianych o  8005,51  ton  równoważnika  CO2 rocznie. W ramach projektu zostanie zainstalowanych 3560 sztuk mikro instalacji odnawialnych źródeł energii.

Miasto Nowy Targ przewiduje montaż:

– 269 szt. kolektorów słonecznych o łącznej mocy zainstalowanej 2,44 MW

– 225 szt. powietrznych pomp ciepła o łącznej mocy zainstalowanej 0,71 MW

– 96 szt. instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy zainstalowanej 0,32 MW

Osoby zainteresowane magistrat prosi o wstępne wypełnienie umowy, która dostępna jest w linku pod informacja zamieszczoną na stronie Urzędu Miasta. Docelowo umowa taka będzie podpisana z właścicielem nieruchomości.

Inny link pod tą informacją pozwala poznać przybliżony koszt instalacji OZE wraz z montażem.

Do pobrania są tam również wzory innych potrzebnych druków.  

(asz)

Anna Szopińska 10.05.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również