Instalacje OZE dla nowotarżan – realne do końca 2020 roku
NOWY TARG. Nim doczekamy się w Nowym Targu na obiecany dla Podhala punkt filialny rządowego programu „Czyste powietrze” – szybciej możemy się dostać na listę projektu dziesięciu gmin. 22. maja o godz. 17.00 burmistrz zaprasza nowotarżan zainteresowanych montażem kolektorów słonecznych, pomp ciepła i paneli fotowoltaicznych do Miejskiego Ośrodka Kultury, na spotkanie informacyjne.

Chodzi o projekt pod nazwą „Montaż instalacji odnawialnych źródeł energii na terenie Gminy: Nowy Targ, Miasto Nowy Targ, Czorsztyn, Łapsze Niżne, Brzesko, Alwernia, Babice, Chrzanów, Libiąż oraz Trzebinia”, w którym liderem jest gmina Nowy Targ.
Na spotkaniu mieszkańcy uzyskają informacje o możliwości uzyskania wsparcia finansowego na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w postaci kolektorów słonecznych, pomp ciepła typu powietrze i paneli fotowoltaicznych.
Projekt – niewątpliwie największy w naszej części Polski, o wartości ponad 52,5 miliona zł – jednak nie jest nowy. Właściciele budynków deklaracje uczestnictwa w nim składali przed czterema laty. Czas realizacji projektu dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego liczy się od 1. czerwca 2018 i upływa 31. grudnia 2020 roku.
Dla samego Nowego Targu przewiduje on 590 instalacji wyżej wymienionych typów. Cel spotkania to uzupełnienie listy sprzed czterech lat.
– Wielu ludzi się wycofało, dlatego chcemy zachęcić innych – nie ukrywa naczelnik wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska, Dariusz Jabcoń. – Niektórzy zniecierpliwili się długim czasem oczekiwania i zamontowali systemy na własną rękę, inni może liczą na wyższe dofinansowanie z innego programu. Pierwotnie bowiem byłą mowa o 70 – 80 procentach dofinansowania, teraz dofinansowanie wynosi 60 procent i nie wiadomo jeszcze, jak rozwiązana będzie kwestia VAT-u. A zwłoka wyniknęła z tego, że instytucja zarządzająca programem 3 lata przesuwała decyzje o dofinansowaniu. Dofinansowanie jest jednak stałe i nie zależy od dochodów. Mieszkaniec pokrywa 40 procent wartości instalacji. Wykonawca zadania zostanie wyłoniony w przetargu.
Ilu uczestników ostatecznie przetrwało na liście – okaże się dopiero po wpłacaniu wymaganej zaliczki w kwocie 2 tysięcy zł.
Przypomnijmy, że celem projektu jest montaż odnawialnych źródeł energii w gospodarstwach domowych na terenie 10 gmin. Zainstalowane zostaną kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne, powietrzne pompy ciepła do c.w.u. oraz ekologiczne kotły na biomasę. Łączna moc zainstalowana z odnawialnych źródeł energii osiągnięta w wyniku realizacji projektu wynosi: 15,98 MW.
Planowane rezultaty to m.in. szacowany roczny spadek emisji gazów cieplarnianych o 8005,51 ton równoważnika CO2 rocznie. W ramach projektu zostanie zainstalowanych 3560 sztuk mikro instalacji odnawialnych źródeł energii.
Miasto Nowy Targ przewiduje montaż:
– 269 szt. kolektorów słonecznych o łącznej mocy zainstalowanej 2,44 MW
– 225 szt. powietrznych pomp ciepła o łącznej mocy zainstalowanej 0,71 MW
– 96 szt. instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy zainstalowanej 0,32 MW
Osoby zainteresowane magistrat prosi o wstępne wypełnienie umowy, która dostępna jest w linku pod informacja zamieszczoną na stronie Urzędu Miasta. Docelowo umowa taka będzie podpisana z właścicielem nieruchomości.
Inny link pod tą informacją pozwala poznać przybliżony koszt instalacji OZE wraz z montażem.
Do pobrania są tam również wzory innych potrzebnych druków.
(asz)
Komentarze