Kamery live
prognoza pogody

Ile wynosi najwyższa i najniższa emerytura w regionie?

16 kwietnia 2021 17:53

Niemal 24 tys. zł to najwyższa emerytura w Małopolsce – dla osoby z 57-letnim stażem pracy. Najniższa zaś sięga ledwie kilkudziesięciu groszy i jest przyznana kobiecie, która przepracowała zaledwie 5 dni. 

Ile wynosi najwyższa i najniższa emerytura w regionie?

To najbardziej okazałe świadczenie w regionie wypłaca krakowski ZUS. Ponad 23,7 tys. zł otrzymuje kobieta, która skorzystała ze świadczenia po ukończeniu 80 roku życia i przepracowała ponad 57 lat. Nie jest to najwyższa wypłata w Polsce. Emerytka z kujawsko-pomorskiego otrzymuje co miesiąc ponad 25,3 tys. złotych. Jej staż pracy wyniósł 61 lat. Na emeryturę przeszła również po skończeniu 80 lat.

Jak wynika z danych ZUS, tak wysokie świadczenia otrzymują osoby, które mają długi staż pracy i zdecydowały się przejść na emeryturę wiele lat po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego. Na wysokość świadczenia składa się bowiem kapitał wypracowany podczas aktywności zawodowej i przewidywana długość życia po przejściu na emeryturę. Czyli im dłużej pracujemy, tym więcej składek zgromadzimy. Jednocześnie opóźniając przejście na emeryturę skracamy przewidywany czas jej wypłaty, dlatego świadczenie zdecydowanie wzrasta.

Z drugiej strony z roku na rok rośnie liczba emerytur kilkugroszowych. To konsekwencja wprowadzenia od 1999 r. reformy emerytalnej. W systemie zdefiniowanej składki zaledwie jedna wpłata do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych pozwala otrzymać emeryturę. Jej wysokość będzie jednak proporcjonalna do naszego wkładu do systemu.

Najniższe świadczenie w województwie małopolskim wynosi 25 groszy. Otrzymuje je kobieta, która przepracowała tylko 5 dni. Natomiast najniższa emerytura w Polsce została przyznana kobiecie z województwa lubelskiego, a jej wysokość to 2 grosze. Staż zawodowy tej osoby zaledwie 1 dzień.

Najwyższe i najniższe świadczenia wypłacane przez małopolskie oddziały ZUS:

 

 

Najwyższa emerytura

Najniższa emerytura

odział ZUS w Krakowie

23 716 zł

0,56 zł

oddział ZUS w Nowym Sączu

16 979 zł

0,25 zł

oddział ZUS w Chrzanowie

14 879 zł

1,83 zł

oddział ZUS w Tarnowie

12 155 zł

1,53 zł

informacja prasowa ZUS

os 16.04.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również