Kamery live
prognoza pogody

II etap Szlaku wokół Tatr – przechodzi w fazę realizacji

29 maja 2017 09:36

Siedem kilometrów nowych ścieżek rowerowych i parking przy dworcu PKP - to najbliższe zadania, jakie Gmina Miasto Nowy Targ zrealizuje w ramach II etapu historyczno - kulturowo - przyrodniczego Szlaku wokół Tatr. Burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha podpisał dziś umowę dotyczącą ich budowy.

II etap Szlaku wokół Tatr - przechodzi w fazę realizacji

Inwestycje w najbliższych miesiącach realizować będzie firma “PZMB Kiernia” z Ratułowa, wyłoniona w drodze przetargu.

Wartość podpisanej umowy wynosi 2 ml 985 tys. Złotych, z czego dofinansowanie przekazane Unię Europejską to 2 mln 124 tys. złotych. Stanowi to 71% kosztów całego zadania.

 – Bardzo się cieszę, że udało nam się pozyskać dofinansowanie, wspólnie z innymi samorządami polskimi i słowackimi. Dzięki środkom z Unii Europejskiej wkrótce będziemy się cieszyć z dodatkowych kilometrów tras – mówi burmistrz Nowego Targu, Grzegorz Watycha. 

A jest ich łącznie prawie 7 km. Zadanie podzielone jest na kilka etapów. Pierwszym z nich jest inwestycja dotycząca ścieżki o długości 3643 m, prowadzącej wokół rezerwatu Bór na Czerwonem. Kolejne są uzupełnieniem już istniejących tras, stanowiąc łączniki pomiędzy ścieżkami już wykonanymi a planowanym dalszym odcinkiem szlaku, który pobiegnie w kierunku wschodnim i będzie realizowany przez sąsiednie gminy. Wśród zadań uzupełniających znajdują się ścieżki na Polanie Szaflarskiej (1267 m), Alei Solidarności i Sybiraków (2129 m) i ścieżki, będącej łącznikiem z Szaflarami (529m)

– Mam nadzieję, że w efekcie tych naszych starań będzie to największa atrakcja turystyczna dla naszego regionu Podhala, zbudowana wspólnie przez Polaków i Słowaków, którzy również przyspieszyli tempo prac przy budowie tej ścieżki. Chcielibyśmy, żeby to była trasa bezpieczna, wygodna, rodzinna, czyli niezbyt wymagająca pod względem różnic wysokości, i że będzie ściągała na nasz teren jak największą rzeszę miłośników dwóch kółek – mówił pan burmistrz.

Głównym punktem startowym – którego do tej pory wyraźnie brakowało, nie licząc parkingu przy Hali Lodowej, gdzie też można włączyć się w trasę Szlaku wokół Tatr – będzie rejon przy dworcu PKP.

– W tym etapie będzie to parking, a w kolejnych działaniach, innych projektach, będziemy tę infrastrukturę uzupełniać o dodatkowe elementy, czyli punkty obsługi rowerzystów i atrakcje zlokalizowane w budynku dworca, czy wieży wodnej, z częścią edukacyjną. Będzie coś dla ciała, ale i też dla ducha – zapowiada burmistrz Grzegorz Watycha. 

Realizacja II etapu Szlaku wokół Tatr ma być zakończona do 2018 roku. 

Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020. 

/os

NT24TV 29.05.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również