Kamery live
prognoza pogody

Brzegi Dunajca tematem interpelacji

4 lipca 2019 14:11

Prośba o podjęcie interwencji w sprawie podmywania brzegów Dunajca poniżej mostu na ul. Waksmundzkiej, remont nawierzchni kolejnych odcinków wałów, porozumienie z Wodami Polskimi w sprawie ich regularnego wykaszania, a także konieczność ochrony skarpy na Samorodach przed dewastacją – to tematy łącznie już trzech interpelacji radnego Marka Fryźlewicza dotyczących rejonu rzek.

Brzegi Dunajca tematem interpelacji

Najświeższa z interpelacji, złożona podczas sesji w dniu 24 czerwca, dotyczy podmywania brzegów Czarnego Dunajca naprzeciwko Nowej Targowicy i Komendy Powiatowej Policji 

“Przy większych opadach deszczu, woda w korycie Dunajca przesuwa się w stronę brzegów i międzywała, zabierając kolejne ich warstwy, tak, że w niektórych miejscach międzywale w ciągu kilku lat zmniejszyło się o kilka metrów szerokości. Jeśli nie zostaną podjęte szybkie działania w tej sprawie, to niedługo wody Dunajca przy większym wezbraniu będą uderzać już bezpośrednio w wały. Sprawy tej nie można lekceważyć i zaniedbać, bo stanowi ona o bezpieczeństwie miasta i jego mieszkańców w przypadku już nawet kilkudniowych intensywnych opadów deszczu” – czytamy w interpelacji Marka Fryźlewicza.

Poruszony przez radnego problem już trzy dni później został zgłoszony przez miasto do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Nowym Sączu, podobnie zresztą jak przedmiot poprzedniej interpelacji.

-Wystąpiłem z pismem do Dyrektora Zarządu Zlewni Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Nowym Sączu -czytamy w odpowiedzi burmistrza Grzegorza Watychy na jedną z interpelacji radnego Fryźlewicza – Zaproponowałem, aby wzorem lat ubiegłych przystąpić do rozmów celem zawarcia ewentualnego porozumienia w zakresie remontu nawierzchni i utrzymania wałów i międzywala nad potokami Biały oraz Czarny Dunajec w Nowym Targu.

Problem niszczenia przez motocykle skarpy na Samorodach – rejonu włączonego do obszaru Natura 2000, miejsca cennego przyrodniczo z uwagi na budowę geologiczną i stanowiska roślin chronionych – wskutek interwencji radnego został z kolei zgłoszony przez miasto na Policję z prośbą o objęcie miejsca dodatkowymi patrolami. Wysłano też zapytanie do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie o możliwość objęcia “Samorodów” jedną z form ochrony przyrody. 

/os

os 04.07.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również