Kamery live
prognoza pogody

Hulajnogi na płatnym parkingu. “Ciekawe czy operator zapłaci za parkowanie”

3 sierpnia 2023 15:02

Kilka hulajnóg w oczekiwaniu na wynajęcie na płatnym miejscu do parkowania dla samochodów – takiej sytuacji zrobił dziś zdjęcie jeden z naszych czytelników. Tymczasem nowotarscy radni przyznają, że chaotycznie porozrzucane po mieście hulajnogi stają coraz większym problemem.

Hulajnogi na płatnym parkingu.

fot. czytelnik Mieczysław

Zdjęcie przedstawiające hulajnogi do wynajęcia w pobliżu rynku przesłał nam pan Mirosław, jeden z czytelników portalu Nowytarg24.tv. W całej sytuacji nie byłoby nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, że urządzenia te znajdowały się na miejscach płatnego parkowania. Do zdarzenia miało dojść w czwartek o godz. 8.30.

 – Ciekawe czy operator hulajnóg zapłaci za płatny parking – zastanawia się czytelnik w komentarzu pod zdjęciem.

Hulajnogi na wynajem są często postrzegane jako wygodny i ekologiczny środek transportu miejskiego. Mają wiele zalet, takich jak łatwość dostępu, niskie koszty, brak emisji spalin i możliwość unikania korków w miastach. Dzięki dostępności aplikacji mobilnych, użytkownicy mogą łatwo znaleźć najbliższą hulajnogę, wynająć ją na krótki okres i zostawić w dogodnym miejscu. Ale są i wady – krytycy podkreślają problem parkowania hulajnóg na chodnikach i innych nieodpowiednich miejscach, co może utrudniać przemieszczanie się pieszych. Ponadto, użytkownicy hulajnóg nie zawsze przestrzegają zasad bezpieczeństwa czy przepisów ruchu drogowego. 

Problem porozrzucanych hulajnóg w Nowym Targu staje się coraz większy. Sprawę z tego zdają sobie także radni miasta, którzy podczas ostatniej sesji zwrócili się do urzędników o reakcję.

 – Wystąpiliśmy do firm, które prowadzą działalność w zakresie wynajmu hulajnóg, z taką propozycją porozumienia. Polegałoby to na tym, że byłyby wyznaczone miejsca do parkowania hulajnóg, ci przedsiębiorcy partycypowaliby w kosztach ich utrzymania. Do tej pory nie ma jakiegoś specjalnego odzewu – mówił Marcin Dziadkowiec z Referatu ds. Drogownictwa i Transportu Urzędu Miasta Nowy Targ, dodając, że krakowskim urzędnikom udało się już takie porozumienie podpisać.

 – To jest problem wielopłaszczyznowy. Jest to jakiś pojazd, który uczestniczy w ruchu i należy rozstrzygać to w kontekście ruchu drogowego i wykroczeń drogowych, jeżeli ta hulajnoga znajduje się w pasie drogi. W takim wypadku należy wezwać odpowiednie służby, czyli policję. Jeżeli ta hulajnoga jest już poza pasem drogi, pozostawiona zostaje na jakimś placu, zieleńcu czy chodniku, to w grę znowu wchodzi kodeks drogowy. Rozpatrywaliśmy jednak z panem kierownikiem element nowy, a mianowicie wprowadzenie do naszego regulaminu utrzymania czystości i porządku trybu postępowania w sytuacji, gdy ktoś taką hulajnogę pozostawi w miejscu, gdzie ona przeszkadza. Nie widziałem, aby takie rozwiązanie inne gminy wprowadzały, ale pracujemy nad rozwiązaniem pionierskim, aby wyjść naprzód i uregulować to na przyszłość – dodawał mec. Łukasz Ambroży z Biura Prawnego, zaznaczając, że nie chodzi o odholowanie hulajnóg na koszt właściciela. – Do momentu kiedy nie będziemy mieli stanowiska nadzoru, mam tu na myśli nadzór prawny wojewody, odnośnie możliwości wprowadzenia takich regulacji do naszego regulaminu, do tego czasu musimy korzystać z zasad ogólnych i uprawnień służb, głównie policji.

Wdrażanie takich rozwiązań może przynieść wiele korzyści, ale wymaga również odpowiedzialnego podejścia wszystkich zaangażowanych stron.

redakcja 03.08.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

2 komentarze
Viktoripoy 01:09 23.11.2023

Cinema

Nowotarżanin 15:23 03.08.2023

Odholowywać źle zaparkowane hulajnogi TAK JAK TO JUŻ ROBIĄ w ZAKOPANEM . A kosztami holowania ( wywiezienia) i opłatą za każdy dzień , który spędzi na parkingu do tego wyznaczonym ( analogicznie do samochodów ) , obciążać operatora , właściciela hulajnóg . Albo będą pilnować żeby był porządek , albo będą bulić te wszystkie koszty . A jak nie , to fora ze dwora . I ludzie , róbcie zdjęcia i wzywajcie Policję , jeśli widzicie hulajnogi pozostawione niezgodnie z przepisami o ruchu drogowym . ( musi pozostawać 1,5 metra wolnego przejścia na chodniku )

Zobacz również