Kamery live
Kamery live
prognoza pogody

Hołd dla bohaterów i ofiar II wojny. Traktujmy ten dzień jako przestrogę

1 września 2024 21:07

NOWY TARG – POWIAT NOWOTARSKI. Ta data jest głęboko zapisana w narodowej świadomości. 1. września w stolicy Podhala był dniem wspólnego, powiatowo-miejskiego upamiętnienia bohaterów i ofiar II wojny.

Hołd dla bohaterów i ofiar II wojny. Traktujmy ten dzień jako przestrogę

Rozpoczęła je msza Św. w kościele św. Katarzyny, w intencji Poległych. Ze świątyni uczestnicy obchodów, poprzedzani przez Miejską Orkiestrę pod batutą tamburmajora Marcina Musiaka,  maszerowali rynkiem i ul. Harcerską, by stanąć przed Ścianą Pamięci Ofiar terroru hitlerowskiego i stalinowskiego.

Tam wszystkich obecnych, czyli żołnierzy, kombatantów, weteranów, nowotarskich proboszczów, władze powiatowe i miejskie, radnych obu szczebli samorządu, delegacje Związku B. Żołnierzy Zawodowych i Oficerów Rezerwy Wojsk Ochrony Pogranicza, Związku Kombatantów Rzeczypospolitej i Byłych Więźniów Politycznych, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej  i Niezależnego Światowego Związku Żołnierzy AK, Związku Inwalidów Wojennych, Związku Emerytów i Rencistów, Uniwersytetu Trzeciego Wieku, także delegacje Straży Granicznej, Powiatowej Komendy Policji, Komendy Powiatowej PSP, Urzędu Skarbowego, Urzędu celnego, Związku Podhalan, „Solidarności”, Grupy Mieszkańców PAMIĘĆ, poczty sztandarowe szkół podstawowych i średnich oraz harcerzy – witał Leszek Pustówka p.o. dyrektora Miejskiego Centrum Kultury.  

Tadeuszowi Morawie reprezentującemu Niezależny Światowy Związek Żołnierzy AK, przypadło odczytanie listy nowotarżan – ofiar II wojny. Lista rozstrzelanych, zakatowanych, zamęczonych w obozach – obejmuje 113 nazwisk, lecz nie jest kompletna. Osoby mające wiedzę o ofiarach proszone są o kontakt z autorem listy i dopełnienie tego tragicznego rejestru.

  – Mimo upływu już 85 lat, pamiętamy i musimy pamiętać – mówił stojący przed szpalerem pocztów sztandarowych burmistrz Grzegorz Watycha. –  Musimy pamiętać, traktując ten dzień jako przestrogę – przestrogę przed pojawiającymi się, w wydawać by się mogło cywilizowanym świecie, przejawami imperializmu: zapędów do podporządkowywania sobie innych narodów, państw, przez tych, którzy uważają, że mogą i wykorzystują swoją siłę do narzucania innym swojej woli.  1 września – tragiczna data, która przede wszystkim powinna się nam kojarzyć z atakiem na Westerplatte, ale równocześnie z atakiem na bezbronne, śpiące miasto Wieluń. Jego mieszkańcy – tak jak teraz niewinni ludzie za naszą wschodnią granicą – zostali nocą zaskoczeni przez nalot i atak niemieckiego lotnictwa. Dziękuję wam za dzisiejszą obecność. Traktujmy to – zwłaszcza młodzi ludzie obecni tutaj ze swoimi sztandarami – jako lekcję historii, lekcję pamięci o tych bohaterach, którzy w czasie II wojny światowej oddali swoje życie walce o Ojczyznę, a później – o wyzwolenie. Ale też wspominamy tych, którzy cierpieli jeszcze długo po wojnie, doświadczając represji.

Dźwięk werbli towarzyszył składaniu wiązanek i zniczy przed Ścianą Pamięci.

Wzruszająca, słowno-muzyczna część muzyczna była dziełem młodszych i starszych wokalistów ze Studia Piosenki SEPTYMA pod kierunkiem Doroty Kret, także Miejskiej Orkiestry Dętej, która – po wykonaniu wiązanki patriotycznych utworów – opuszczała plac, wykonując „Pieśń Pierwszej Brygady”.  

(asz)

Fot. Andrzej Lach, asz

 

Anna Szopińska 01.09.2024
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również