Kamery live
prognoza pogody

Harcerska pomoc na nowotarskim cmentarzu

27 października 2017 21:14

Jesień obrodziła w mocno kolorowe liście, których gdzieniegdzie jest aż za dużo. Miejskiemu Zakładowi Zieleni z pomocą przyszli jednak harcerze, którzy chętnie pomogli w przedświątecznych porządkach na nowotarskim cmentarzu.

Harcerska pomoc na nowotarskim cmentarzu

Druhowie z 2. Podhalańskiej Drużyny Wędrowniczej „Jupijajej”, kontynuujący swoją działalnością tradycję Cichociemnych – Spadochroniarzy Armii Krajowej, w swoim napiętym planie działań znaleźli też czas na pomoc lokalnej społeczności. W dwa piątkowe popołudnia (13 i 20 października) zakasali rękawy i „uzbrojeni” w grabie i worki ruszyli na nowotarski cmentarz, by nieco odciążyć w obowiązkach miejscowy Zakład Gospodarczy Zieleni i Rekreacji.

– Cała akcja była przeprowadzona we współpracy z nowotarskim ZGZiR. Pomysł na ten rodzaj służby zrodził się tuż po Inauguracji Roku Harcerskiego 2017/2018, jaka miała miejsce 22-24 września i podczas której w Nowym Targu zagościło blisko 600 harcerzy z całej Małopolski. Przy tak wielkim przedsięwzięciu potrzebna była pomoc, jaką w dużej mierze otrzymaliśmy z rąk Pana Burmistrza – Grzegorza Watychy oraz pana dyrektora ZGZiR – Michała Rubisia – tłumaczy drużynowy 2. PDW „Jupijajej”, Jakub Udziela.

– Chłopcy zgłosili się do mnie końcem września z prostym komunikatem: chcemy pomóc, nie tylko w ramach wdzięczności za wsparcie przy Inauguracji, ale również po to, by zrobić coś dobrego dla lokalnej społeczności – dodaje dyrektor ZGZiR, Michał Rubiś. – Bardzo fajna inicjatywa, w szczególności, że wyszła ona sama od młodych ludzi. Kiedyś takie akcje były czymś normalnym, teraz rzadko się zdarza, aby młodzi ludzi trochę z innego pokolenia podejmowali takie inicjatywy tak bezinteresownie. Dlatego też ze swej strony bardzo dziękuję Druhom z 2. Podhalańskiej Drużyny Wędrowniczej „Jupijajej” w szczególności Kubie Udzieli za pomoc przy przygotowaniu Cmentarza Komunalnego w Nowym Targu do Dnia Wszystkich Świętych.

Harcerzom udało się uprzątnąć z liści trawniki, a także niektóre groby wokół kościoła pw. św. Anny, wzdłuż głównych schodów i w okolicy dwóch dużych klonów w centrum cmentarza. Druhowie zapowiadają, że to nie koniec ich bezinteresownej pomocy na rzecz drugiego człowieka i lokalnej społeczności.

– W święta będziemy sprzedawać znicze przy cmentarzach w Nowym Targu i Rogoźniku, a część zebranej kwoty przeznaczymy na Charytatywny Turniej Hokejowy, który organizujemy w lutym przyszłego roku. Turniej będzie okazją do wsparcia Szlachetnej Paczki, która przygotowuje świąteczne podarunki dla ubogich i dotkniętych ludzkimi tragediami rodzin z naszego regionu. Ponadto, we współpracy z Polskim Towarzystwem Walki z Mukowiscydozą, 2 grudnia będziemy organizowali akcję „Mikołajki dla Mukoludków”, podczas której w nowotarskich supermarketach będziemy zbierać żywność długoterminową jako wsparcie dla ludzi chorych na mukowiscydozę. Tydzień później, 9-10 grudnia weźmiemy z kolei udział w Finale Szlachetnej Paczki 2017, pakując, przenosząc i rozwożąc świąteczne paczki do potrzebujących rodzin z naszego regionu – podsumowuje druh Jakub Udziela – instruktor ZHP i drużynowy 2. PDW „Jupijajej”.

Jeśli chcemy wesprzeć działania nowotarskiej drużyny harcerskiej spod znaku „Jupijajej”, będziemy mieli taką okazję już 29 października oraz 1-2 listopada. W tych bowiem terminach druhowie w zielonych mundurach będą sprzedawali znicze przed wejściem do nowotarskiego cmentarza. Zapraszamy do wsparcia akcji!

mat. prasowe

NT24TV 27.10.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również