Kamery live
prognoza pogody

„Góry Mistyczne” ks. Zbigniewa Pytla – ewangelizacja przez piękno

12 lutego 2020 17:50

NOWY TARG. Niejedno piękne wydawnictwo albumowe ma już na swoim koncie ks. Zbigniew Pytel rodem z Białki Tatrzańskiej – kapłan, podróżnik, fotografik, taternik, wspinacz i przewodnik tatrzański, który wyprawiał się z aparatem w różne góry świata. Jego najnowszy album – „Góry Mistyczne” – to dzieło wyjątkowe o tyle, że powstało w setną rocznicę urodzin Papieża-Polaka i jest naznaczone głębią duchowości mistyków, których grono święty Jan Paweł II również powiększa. 

„Góry Mistyczne” ks. Zbigniewa Pytla – ewangelizacja przez piękno

Promocję tego albumu gościła Galeria BWA „Jatki”, rozmowę z autorem prowadziła Beata Zalot. Multimedialną prezentację z rytm muzycznego podkładu przygotował Piotr Nawara. Duża frekwencja była oczywista przy takiej liczbie przyjaciół i przy takim zainteresowaniu, jakim cieszą się albumy fotografika w koloratce. Ponadto ks. Zbigniew dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniami, prowadząc warsztaty fotograficzne dla młodzieży i ich uczestnicy też pojawili się na promocji.

Artystyczna praca autora albumu polegała nie tylko na wykonaniu i wybraniu fantastycznych pejzażowych zdjęć w różnych porach roku, różnych pogodach, konfiguracjach chmur czy mgieł, ale i na opatrzeniu ich cytatami: z pism św. Teresy od Dzieciątka Jezus, św. Jana od Krzyża, św. Faustyny Kowalskiej, św. Jana Pawła II. Cały jubileuszowy album jest przykładem, jak słowo i obraz potrafią się przenikać, oświetlać, prowadzić w wyższe rejony ducha.

Tymi sakralnymi przeżyciami były naznaczone wszystkie wcześniejsze wydawnictwa ks. Zbigniewa, m.in. „Mistyczne Tatry”, „Drewniane świątynie w Polsce” czy album „Mistyka Gór”, tworzony wspólnie z dwoma innymi księżmi: Romanem Rogowskim i Krzysztofem Gardyną. „Góry Mistyczne” to naturalna kontynuacja tego cyklu, ciąg dalszy pracy, którą kapłan i fotografik nazywa „ewangelizacją przez piękno”. Przy tym sam w górach – jak podczas dwóch podejść na szczyt Grossglockner w Wysokich Taurach – pobierał lekcje pokory i rozwagi.

Tatry to ulubiony obszar fotograficznych pielgrzymek,  wędrówek i wspinaczek ks. Zbigniewa. Zdobywał jednak i takie szczyty Mont Blanc w Alpach, Elbrus w górach Kaukazu, sześciotysięcznik Pik Razdielnaja w Pamirze czy legendarną górę Jungfrau w Alpach Berneńskich. Wędrował też po parkach narodowych w USA: Yellowstone i Wyoming, także po włoskich Apeninach. Mimo tylu doświadczeń, respekt i jednocześnie podziw wciąż budzi w nim tatrzański Kościelec, na którym zginął jego przyjaciel.  

W kolejce po autorską dedykację na egzemplarzu najnowszego albumu ks. Pytla ustawiali się i przewodnicy tatrzańscy.

(asz)

 

 

 

 

 

Anna Szopińska 12.02.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również