Kamery live
prognoza pogody

Góralskie Cytanie objęło i Zagórze

16 czerwca 2017 13:10

Ponad pół tysiąca dzieci z młodszych klas, młodzieży z gimnazjów i szkół średnich zgromadził w auli Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej finał tegorocznej akcji Góralskie Cytanie. Ta inicjatywa sprzed czterech lat rozwija się nadspodziewanie pięknie, obejmując już Podhale, Spisz, Orawę, a nawet Zagórze. Zagórzanie właśnie ubarwili swoim folklorem tegoroczną edycję.

Góralskie Cytanie objęło i Zagórze

W regionalne stroje odziany tłum, który wypełnił aulę „Podhalanki”, muzyka „Małych Łostowian”, przejęcie, z jakim młodsi i starsi uczniowie podchodzili do gwarowej literatury – do łez wzruszyły prof. Annę Mlekodaj – literaturoznawczynię i regionalistkę, która jest mózgiem Góralskiego Cytania: akcji służącej pokazaniu, że gwara – pierwsza mowa słyszana w domu – jest także językiem serca. A rozmiłowanie w gwarze to początek miłości do małej, potem coraz większej ojczyzny. Służącą temu ideę sporządzania wypisów z regionalnej literatury propagował już Stanisław Witkiewicz, opiewając urok Tatr i siłę górali w sztandarowym dla tego nurtu dziele „Na przełęczy”.

Inicjatywa czytelniczego i plastycznego konkursu wyszła natomiast z Czarnego Dunajca, od Anny Słodyczki. Ponieważ brakowało gwarowych tekstów przeznaczonych dla dzieci i literatura regionalna nie była powszechnie dostępna – w 2013 roku ukazała się drukiem „Góralska czytanka” – zbiór opowiadań przygotowany przez wtedy jeszcze dr Annę Mlekodaj. Kolejni regionaliści opracowali następne czytanki. Różnice w gwarze poszczególnych regionów tylko pokazały, jak wielkie jest bogactwo najbliższej sercu mowy. 

Czytanki dla szkół powstawały z myślą o tym, by teksty w nich zawarte były wartościowe.

Dziś tak ważna dla kształtowania poczucia tożsamości akcja „Góralskiego cytania” Gwarowych Tekstów literatury Regionalnej Podhala, Orawy, Spisza i Ziemi Zagórzańskiej cieszy się uznaniem i poparciem kuratoryjnych władz, Związku Podhalan, Podhalańskiej Wyższej oraz samorządów, które fundują nagrody dla uczniów.

Na tegorocznym finale – czwartym dla górali, a pierwszym dla Zagórzan – pojawiła się pani wicekurator Halina Cimer.

Prócz niej przybyli: Zarząd Główny Związku Podhalan na czele z prezesem Andrzejem Skupniem, senator Jan Hamerski, radna wojewódzka Barbara Dziwisz, wójt Mszany Dolnej Bolesław Żaba z innymi przedstawicielami gminnych władz, a witał wszystkich ks. rektor Stanisław Gulak.

Kolejnym prezentacjom przyświecały Orkanowskie słowa: Tradycja jest twoją godnością, twoją dumą i twoim szlachectwem. Zagórzanie – ziomkowie Orkana – przyjechali z zespołem i muzyką „Małych Łostowian”, prezentując swoje regionalne odzienie. Do następnego finału grono uczestników akcji i posiadaczy „Czytanki” powiększy się o górali pienińskich.

/asz

NT24TV 16.06.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również