Kamery live
prognoza pogody

Górale świętowali Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej na krakowskim Małym Rynku

2 maja 2022 19:03

Dziś, 2 maja, obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Biało-czerwone barwy przybrał m.in. krakowski Mały Rynek, gdzie odbyło się wydarzenie „Tak smakuje MałoPOLSKA Biało-Czerwona”. Na Małym Rynku nie brakło reprezentacji górali z wójtem gminy Kościelisko na czele.

Górale świętowali Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej na krakowskim Małym Rynku

Małopolanie tłumnie zgłosili się do Urzędu Wojewódzkiego po flagi Rzeczypospolitej Polskiej, a krakowski Mały Rynek stał się szczególnym miejscem spotkania pod egidą Biało-Czerwonej. W sumie rozdano 2 tysiące flag. 

Przygotowane przez wojewodę małopolskiego Łukasza Kmitę wydarzenie pod nazwą „Tak smakuje MałoPOLSKA Biało-Czerwona” było też okazją do odkrycia piękna naszego regionu. Piękna obyczajów, muzyki, barw, form oraz doskonałości smaków regionalnych. Piękna, które – zamknięte w kulturze ludowej – jest przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Na scenie odbyły się występy wokalno-artystyczne regionalnych zespołów. Swoje talenty zaprezentowali: Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Gminy Gołcza, kapela góralska dziewczęca „Spod Gorca” działająca przy Wiejskim Ośrodku Kultury w Ochotnicy Dolnej, kapela Janczowioki, dzieci z gminy Korzenna, Jurajska Kapela Folklorystyczna oraz Mateusz Mijal i Małgorzata Łyczko.

Koła Gospodyń Wiejskich z gmin: Gołcza, Korzenna, Kościelisko, Łącko, Ochotnica Dolna, Stryszów, Szerzyny i Zielonka oraz miasta i gminy Zakliczyn przygotowały poczęstunek. Przybyli goście mieli okazję spróbować regionalnych specjałów i zakupić tradycyjne wyroby oraz rękodzieło. Na scenie wystąpiło również jedyne w Polsce Dziecięce Koło Gospodyń Wiejskich i Gospodarzy z Sulisławic w gminie Wolbrom. Powstało ono w 2020 r. i skupia dzieci w wieku 4-16 lat.

Cała Małopolska jest dzisiaj biało-czerwona. W Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej z dumą eksponujemy barwy narodowe. Są one z nami podczas wszystkich ważnych chwil. Podczas wydarzeń podniosłych i uroczystych. Podczas momentów wzruszeń i radości. Jednoczą nas, napawając dumą i szacunkiem. Dlatego szczególnie dzisiaj, 2 maja, zachęcam do pokazania, że nieodmiennie od wieków łączy nas Biało-Czerwona, że nosimy ją w sercu i jesteśmy jej wierni. Niech także jutro, w Święto Narodowe Trzeciego Maja, całą Małopolskę zdobi ten wyjątkowy symbol – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Wśród stoisk promocyjnych znalazł się także punkt Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. Chętni przekonali się, na czym polega działalność Instytutu i zgłębili wiedzę o historii naszego regionu. W ramach projektu „Historia w kolorach” najmłodsi uczyli się poprzez zabawę.

źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

os 02.05.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również