Kamery live
prognoza pogody

GOPR ma pełne ręce roboty – w górach dużo turystów i sporo wypadków

23 sierpnia 2021 14:47

Wakacje powoli zbliżają się do końca, jednak ruch turystyczny w górach jest nadal bardzo duży. Niestety przekłada się to na liczbę wypadków – ratownicy Grupy Podhalańskiej GOPR tylko w zeszłym tygodniu interweniowali kilkanaście razy m.in. w sprawie zaginięć, awaryjnych lądowań paralotniarzy, czy urazów nogi. W schronisku na Starych Wierchach poparzeniu wrzątkiem uległo 14-sto miesięczne dziecko. Poparzeniu II stopnia uległa znaczna część ciała dziecka. 

GOPR ma pełne ręce roboty - w górach dużo turystów i sporo wypadków
 
 
Kronika Grupy Podhalańskiej GOPR 16.08-22.08.2021
 
16.08, poniedziałek
• Ratownicy w Szczawnicy udzielają pomocy dziewczynce która zgłosiła się na dyżurkę z bólami brzucha.
18.08, środa

• Po godzinie 9:00 do Stacji Centralnej w Rabce -Zdrój przychodzi zgłoszenie od obsługi schroniska na Starych Wierchach, że poparzeniu wrzątkiem uległo 14-sto miesięczne dziecko. Poparzeniu II stopnia uległa znaczna część ciała dziecka.

Z Rabki wyjeżdża 3-osobowy zespół, który dociera na miejsce po 30 minutach. Poszkodowane dziecko zostaje zabezpieczone medycznie żelami schładzającymi i ewakuowane do wsi Obidowa , gdzie zostaje przekazane do karetki PRM. Całość działań zakończono po godz. 11
• W popołudniowej porze kolejne wezwanie. W trakcie zbierania grzybów jedna z uczestniczek doznała złamania nogi w rejonie szlaku na Turbacz. Ratownicy z Nowego Targu odnaleźli poszkodowaną dzięki aplikacji Ratunek i po zabezpieczeniu urazu przetransportowali poszkodowaną w noszach do samochodu GOPR i następnie przekazali do szpitala w Nowym Targu.
19.08, czwartek
• Godzina 14:46 uraz nogi u dziewczynki na szlaku w rejonie Turbacza. Poszkodowana po udzieleniu pomocy została przez ratownika dyżurnego z Turbacza przetransportowana quadem do prywatnego samochodu.
• Po godzinie 19:00 informacja o wypadku w masywie Lubania. Chłopak doznał urazu podczas wypadku na quadzie. Ratownicy po dotarciu do poszkodowanego udzielili pomocy i samochodem GOPR przetransportowali do doliny gdzie poszkodowanego przejął zespół karetki.
20.08, piątek
• Przed godz. 12:00 ratownicy w Szczawnicy na Ścieżce Pienińskiej udzielają pomocy turystce z urazem nogi.
• Po godzinie 19:00 rodzice będący w rejonie Bukowiny Waksmundzkiej zgłaszają zaginięcie syna. W rejon udają się ratownicy z Turbacza i Długiej Polany. W czasie tych działań udało się ustalić ze poszukiwany bezpiecznie zszedł do Nowego Targu.
21.08, sobota
• Po godzinie 13:00 informacja o paralotniarzu który awaryjnie lądował na drzewach w masywie Śnieżnicy. Do poszkodowanego udaje się zespół z Rabki-Zdrój i dyżurni ratownicy ze Śnieżnicy. Paralotniarz jest bez urazu jednak uwięziony zostal kilkanaście metrów nad ziemią. Ratownicy ewakuują poszkodowanego.
• Podczas ewakuacji ww. paralotniarza kolejne zgłoszenie o paralotni zawieszonej w masywie Śnieżnicy. Również tu obyło się bez urazów. Ratownicy tak jak poprzednio ewakuowali poszkodowanego z wysokości.
• O godz. 17:00 zaniepokojeni turyści zgłaszają zaginięcie jednej z uczestniczek w rejonie Starych Wierchów. W trakcie poszukiwań telefonicznych udało się ustalić, że zaginiona zeszła w doliny i nie potrzebna jest pomoc ratowników.
• Godz. 17:15 zgłoszenie o wypadku motocyklisty w lesie w rejonie Ochotnicy Dolnej. W trakcie dojazdu ratowników ze Szczawnicy okazało się że poszkodowany został przetransportowany przygodnym samochodem do czekającej na dole karetki.
• O godz. 21:40 Ratownicy ze Szczawnicy pomagają sprowadzić turystów w rejonie Białej Wody w Pieninach, którzy nie mogą zejść z powodu groźnych psów na szlaku.
22.08, niedziela
• Przed godz. 12:00 ratownicy ze Szczawnicy zostają zadysponowanie w rejon wąwozu Homole, gdzie turystka doznała urazu stawu skokowego. Ratownicy po zabezpieczeniu urazu najpierw w noszach, a następnie samochodem GOPR przetransportowali poszkodowaną do czekającej w dolinie karetki.
• O godz. 17:55 Ratownicy na Śnieżnicy udzielają pomocy i transportują turystkę z urazem stawu skokowego
 
Pomimo sezonu turystycznego ratownicy brali udział w szkoleniach. W ostatnim czasie wraz z ratownikami słowackimi uczestniczyli w szkoleniu z zakresu poruszania latem w górach na terenie Tatr, Niżnych Tatr oraz Pienin. Dodatkowo przewodnicy psów brali udział w kolejnym treningu ratowniczym.
 
źródło: Podhalańska Grupa GOPR/Facebook
os 23.08.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również