Kamery live
prognoza pogody

Gmina Nowy Targ gasi światło

6 października 2022 10:49
Wyciszenie Włącz dźwięk

Rozległa, licząca 21 miejscowości gmina wiejska Nowy Targ była zmuszona podjąć drastyczne decyzje o wyłączeniach oświetlenia ulicznego w godzinach nocnych. Lampy na ulicach sołectw gasną od 3 października.

Teraz ta największa z podhalańskich gmin korzysta z usług Tauronu jako dostawcy rezerwowego. A spowodowała to wyjątkowo trudna sytuacja, w jakiej się znalazła.

– My od początku bieżącego roku mieliśmy już umowy z dwoma dostawcami – mówi Marcin Kolasa, wicewójt gminy Nowy Targ. – Jeden i drugi rozwiązał umowę ze względu na duży wzrost cen. W trybie negocjacji podpisaliśmy więc umowę z firmą Tauron, która jest takim dostawcą o charakterze państwowym, gdy nie ma dostawców komercyjnych. Natomiast stawka drastycznie wzrosła. W porównaniu do roku poprzedniego, gdy mieściła się w granicach 30 – 50 gr za kilowat, teraz wynosi 2 zł 50 gr.  

W przyszłym roku gmina znów ogłosi przetarg na dostawę energii, ale już w tej chwili – rozeznając sytuację w swoich grupach zakupowych – słyszy o cenie nawet 2 zł 90 gr za kilowat przy umowach dwuletnich.

 – Dlatego wstrzymaliśmy się z podpisaniem umów na rok następny – tłumaczy wicewójt. – Mam nadzieję, że po zimie te stawki spadną. Czekamy też na realizację zapowiedzi rządu, który mówi o cenach gwarantowanych również dla samorządów. To by nam dużo pomogło. Będziemy też składali wnioski o rekompensatę dla obiektów „wrażliwych”, bo ten projekt został już przyjęty.

Wstępne gminne wyliczenia wskazują, że rekompensata za lata 2021/22 może realnie sięgnąć 20-stu a nie 40-stu procent cen dzisiejszych.

Jeśli w ubiegłym roku gmina płaciła za prąd łącznie 700 – 800 tys. zł, tak przy dzisiejszych kalkulacjach na rok następny – zakładając cenę ok. 2 zł 90 gr za kilowat – musiałaby zapłacić ok. 4 milionów 700 tys.

– Jest to dla nas duży problem, ale – jak inne samorządy – musimy się z tym wyzwaniem zmierzyć – zapowiada gospodarz gminy. – Prawdopodobnie odbije się to na zamierzeniach inwestycyjnych, chyba, że sytuacja się unormuje i te stawki spadną.  

Od pewnego czasu oświetlenie uliczne nocą wyłączają już – w rożnych godzinach – gminy Łapsze Niżne, Szaflary, Raba Wyżna. Gmina Nowy Targ jest wśród nich największą. W jej przypadku godziny wygaszania były konsultowane z sołtysami i przedstawiane na zebraniach z mieszkańcami, którzy wykazali zrozumienie. Choć łatwo im nie będzie, gdyż część pracuje na drugą zmianę i dojeżdża wieczorami.

 – U nas te wyłączenia będą od godz. 22.00 do 5.00 rano –informuje wicewójt. – Dyskutujemy jeszcze wariant 23.00 – 6.00, bo były takie głosy na zebraniach wiejskich w Dębnie, w Nowej Białej, Obidowej. Niemniej taka decyzja została podjęta i jeśli operator zdąży to zrobić o czasie – prąd będzie wyłączny w godzinach nocnych. Oczywiście wiąże się to z rożnymi niedogodnościami dla mieszkańców. Są to też kwestie bezpieczeństwa. Wiemy, że ta decyzja nie jest przez wszystkich do końca akceptowalna i komfortowa. Dla nas też. Natomiast na dzisiaj jesteśmy w sytuacji bez wyjścia. Musimy szukać oszczędności, bo inaczej w przyszłorocznym budżecie trudno nam będzie zabezpieczyć środki na jakiekolwiek nowe inwestycje.    

Według wstępnych ustaleń z Tauronem, miejsca szczególnie niebezpieczne – jak przejścia dla pieszych – pozostaną oświetlone, jeśli tylko będą takie możliwości techniczne. O zamierzonych wyłączeniach zostały odpowiednio wcześniej powiadomione policja i straż pożarna.

Przyczyną trudnej sytuacji bardzo rozległej gminy z 21 miejscowościami jest bardzo rozbudowana sieć oświetlenia ulicznego. Na koszty wpływają też duże odległości między osiedlami. Ostatnio – na wniosek mieszkańców – wiele fragmentów oświetlenia zostało dobudowanych. A latarnie stoją gęsto, bo przepisy prawa wymagają, by światło jednej lampy nakładało się na światło drugiej. Ze względu na te wymogi i połączenie szeregowe nie da się więc gasić co drugiej. Równocześnie gmina przymierza się do dużej modernizacji oświetlenia – z pomocą może Tauronu, może środków rządowych – by działające jeszcze lampy sodowe zmienić na ledowe, pobierające znacznie mniej energii.

(asz)

  

 

 

 

 

fot. rm

os 06.10.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również