Kamery live
prognoza pogody

Głos Amazonek w batalii o odzyskanie profilaktycznego kontraktu

30 stycznia 2022 10:57

POWIAT NOWOTARSKI. Od 2000 roku 4. lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem. Nie czekając jednak na tę datę, Podhalańskie Amazonki postanowiły zareagować na rozwiązanie przez Narodowy Fundusz Zdrowia kontraktu umożliwiającego badania mammograficzne w ramach programu profilaktyki raka piersi.

Głos Amazonek w batalii o odzyskanie profilaktycznego kontraktu

Apelujemy o udostępnienie kobietom z Podhala, Spisza i Orawy badań z programu profilaktyki raka piersi na nowym, cyfrowym mammografie w Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II.

Wystąpienie takiej treści, wygłoszone też publicznie, zostało skierowane do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

Do wiadomości otrzymali je Podhalański Szpital, który ze swej strony również podjął starania o odzyskanie kontraktu, starosta Nowotarski, posłanka Anna Paluch oraz władze Federacji Stowarzyszeń Amazonki.  

Apel Amazonek to skutek sytuacji, w której uruchomiony początkiem grudnia nowoczesny, cyfrowy mammograf – skutkiem nieprzejścia audytu z powodu braku wymaganej ilości badań piersi o utkaniu gruczołowym – od nowego roku zaczął być dostępny  tylko za skierowaniem od specjalisty: ginekologa, chirurga lub onkologa. Panie chcące wykonać badanie profilaktyczne w ramach programu musiałyby teraz jeździć do Myślenic, Nowego Sącza lub Krakowa. 

Miejmy nadzieję, że wszystkie działania w celu odzyskania NFZ-towskiego kontraktu przyniosą rychły efekt.

A Światowy Dzień Walki z Rakiem niech wszystkim przypomni, że solidarność z pacjentami onkologicznymi, powinna iść w parze z dbałością o własne zdrowie i większą świadomość dotyczącą objawów, diagnostyki oraz leczenia onkologicznego.

(asz)

 

 

Anna Szopińska 30.01.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również