Kamery live
prognoza pogody

Gdzie na weekend jesienią? Najlepiej do Wieliczki

29 września 2022 14:42

Zbliża się jesień, a wraz z nią kapryśna aura. Dokąd wybrać się z rodziną, żeby uniknąć pogodowych niespodzianek? Świetnym pomysłem będzie Kopalnia Soli „Wieliczka” – pełna zabytków, legend i opowieści. Spacer po podziemnych korytarzach to łyk zdrowego powietrza i wiele wrażeń, dla każdego bez względu na wiek.

Gdzie na weekend jesienią? Najlepiej do Wieliczki

Dobra na jesień

Czy wiecie, że pod ziemią panuje stała przyjemna (ok. 16 stopni Celsjusza) temperatura? Wystarczy cienka bluza i już można wybrać się na podziemny spacer. Warto też włożyć wygodne buty, albowiem na zwiedzających czekają schody do zejścia w dół, a do pokonania w poziomie jest ok. 2-3 km (w zależności od opcji zwiedzania). Trasa Turystyczna nie wymaga nadzwyczajnej sprawności fizycznej, dlatego doskonale nadaje się zarówno dla najmłodszych, jak i dla najstarszych.

135 m w głąb ziemi

Już ponad 700 lat temu kopalnia soli w Wieliczce była doskonale prosperującym przedsiębiorstwem, dostarczającym do monarszej szkatuły 1/3 dochodów. Świetnie podziemia funkcjonują również współcześnie, gdy odwiedza ją około miliona turystów rocznie. W roku 1978 zabytkowa Kopalnia Soli „Wieliczka” została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znalazła się wówczas pośród pierwszych tak uhonorowanych miejsc i obiektów, otwierając tym samym spis skarbów ludzkości.

Podczas zwiedzania Trasy Turystycznej zwiedzający wędrują od poziomu I (64 m głębokości) do poziomu III (135 m), jednak kopalniany labirynt rozpościera się dalej i głębiej, aż do 327 m. Na sieć wyrobisk składają się komory i chodniki drążone od średniowiecza.

Spacer z atrakcjami

Wyprawa pod ziemię to dla dorosłych mocna dawka historii, dla dzieci – podróż do świata baśni. Kopalnia to nie tylko przekrój przez wieki funkcjonowania Państwa Polskiego, ale i widoczne ślady górniczej pracy, drewniane kieraty czy pełne rozmachu olśniewające kaplice.

W dziecięcej wyobraźni kopalnia to po pierwsze królestwo Skarbnika oraz krasnoludków. Legendarne postaci można zobaczyć na podziemnym szlaku pod postacią solnych rzeźb. Jeśli z myślą o swoich pociechach wybierzecie tematyczny wariant zwiedzania pt. „Śladami legend”, najpewniej wspólnie spotkacie żywego Skarbnika!

Odpowiedzi na wiele pytań

Dlaczego sól jest słona? Ile trwało rzeźbienie kaplicy św. Kingi? Jak głębokie jest solankowe jezioro w komorze Barącza? Jak długo wybierano sól z jednej komory? Odpowiedzi na wszystkie pytania znają wieliccy przewodnicy, którzy są prawdziwą kopalnią wiedzy o bezcennym zabytku. Wybierzcie się na podziemną wyprawę i poznajcie wszystkie jego tajemnice. Zasady zwiedzania warto sprawdzić na www.kopalnia.pl, przez stronę można tez zakupić bilety na zwiedzanie lub zaopatrzyć się w nie na miejscu w Wieliczce.

Materiały informacyjne Kopalni  Soli “Wieliczka”

fot. R. Stachurski

Redakcja 29.09.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również