Kamery live
prognoza pogody

Gdy pod stopami ułamie się lód

5 lutego 2019 14:59

Na mobilnym lodowisku nowotarscy strażacy dali pokaz rutynowej akcji ratunkowej na zamarzniętych rzekach i jeziorach. Przedstawienie było jednym z elementów akcji strażackiej Bezpieczne Ferie 2019.

Gdy pod stopami ułamie się lód

Około południa strażacy z nowotarskiej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej oraz komendy powiatowej Państwowej Straży Pożarnej z Nowego Targu przedstawili szczegóły akcji ratunkowych dotyczących osób, które ucierpiały będąc na zamarzniętym jeziorze i rzece. Zebrane dzieci i młodzież mogła poznać przedmioty, których ratownicy używają w swoich akcjach, a także wysłuchać strażaków, dlaczego bezpieczeństwo podczas zabawy nad wodą jest takie ważne.

 – Pierwsza zasada jest taka: powiadomić służbę ratowniczą, zaczekać i cały czas jednak utrzymywać kontakt wzrokowy z osobą poszkodowaną na lodzie. Ewentualnie jedyną próbą jaką możecie podjąć to podanie czegoś, jakieś kije, narzędzie i tego typu rzeczy. I przede wszystkim nie wchodzić na lód – tłumaczył mł. kpt. Łukasz Kowalcze z nowotarskiej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej.

Zaprezentowana została również przykładowa akcja ratowania osoby nieprzytomnej, leżącej na lodzie, który w każdej chwili mógłby się załamać. Po pokazie dzieci dopytywały o najróżniejsze rzeczy, m.in. o elementy ubioru oraz do czego one służą.

/ps/

Piotr Starmach 05.02.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również