Kamery live
prognoza pogody

“Gdy nas zabraknie, to kamienie za nas będą mówić…”

15 czerwca 2021 12:15

W poniedziałek, 14 czerwca obchodziliśmy 81. rocznicę I transportu Polaków do KL Auschwitz oraz Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Dzień ten uznawany jest za początek funkcjonowania niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Tragiczna rocznica została uczczona przez delegację z Podhala, która w miejscu pamięci ułożyła symbol Polski walczącej z 81 biało-czerwonych zniczy. 

 
14 czerwca 1940 roku – to dzień, w którym do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz przywieziono pierwszy transport więźniów z Tarnowa, liczący 728 polskich więźniów politycznych.
 
Transport ten stanowili w znacznej części uczniowie gimnazjum, studenci i wojskowi. Wśród nich znajdowali się również architekci, artyści malarze, rzeźbiarze, przewodnicy górscy, czy też sportowcy. Natomiast znaczną część młodzieży stanowili harcerze.
 
Punktem zbornym 728 polskich więźniów KL Auschwitz było więzienie w Tarnowie. Sprowadzano ich tam z różnych więzień, w tym z Palace – katowni Podhala w Zakopanem. W miejscu tym przebywało kilka tysięcy więźniów. W pierwszym transporcie do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz znalazło się kilkudziesięciu więźniów z Podhala.
 
 
-Delegacje oddające hołd ofiarom po wcześniejszej zgodzie na wejście od Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau miały być legitymowane imiennie. Jako delegacja Komitetu 14 czerwca oddaliśmy hołd i uczciliśmy pamięć ofiar zbrodni niemieckiej – relacjonuje Sebastian Śmietana, członek delegacji – Pod Ścianą Straceń rozstrzelano co najmniej kilka tysięcy Polaków. Wielu z nich ginęło z okrzykiem na ustach „ Niech żyje Polska!” To właśnie pod tą ścianą, z polskimi flagami, odśpiewaliśmy narodowy hymn i odmówiliśmy modlitwę za wszystkie ofiary zbrodni niemieckich. Następnie 81 biało-czerwonych zniczy od Społecznego Komitetu 14 czerwca zostało ułożonych w symbol Polski Walczącej.
 
Ułożenie tak pięknego symbolu nie byłoby możliwe bez wsparcia pana Rafała Sikory, współwłaściciela hurtowni zniczy w Nowym Targu. 


Stanisław Ryniak, pierwszy polski więzień niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz mówił: “Uważam, że wszystkie ocalałe obozowe obiekty należy zachować i pieczołowicie konserwować, aby dawały świadectwo prawdzie. Gdy nas zabraknie, to kamienie za nas będą mówić”.

 
Za nadesłane materiały dziękujemy panu Sebastianowi Śmietanie
opr. os
 
os 15.06.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również