Kamery live
prognoza pogody

GDDKiA: Skrzyżowanie Alei Tysiąclecia z ul. Szaflarską nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia

15 listopada 2017 21:44

Radny wojewódzki Stanisław Barnaś opublikował w mediach społecznościowych odpowiedź, jaką otrzymał od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w sprawie skrzyżowania Alei Tysiąclecia z ulicą Szaflarską. "Na w/w skrzyżowaniu nie występuje sytuacja zagrożenia dla zdrowia i życia kierowców i pieszych" - czytamy w piśmie. 

GDDKiA: Skrzyżowanie Alei Tysiąclecia z ul. Szaflarską nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia

Wystosowane przez radnego Stanisława Barnasia pismo było apelem i prośbą o podjęcie działań mających na celu poprawę bezpieczeństwa na w/w skrzyżowaniu. Radny Województwa Małopolskiego – sam mieszkający w Nowym Targu i na co dzień korzystający ze skrzyżowania, a dodatkowo zajmujący się egzaminowaniem kierowców i kandydatów na kierowców – motywował w nim, że wskutek zmiany organizacji ruchu znacząco podniosła się ilość kolizji i wypadków na skrzyżowaniu. Pisał też, że wypadki zdarzają się nadal (pismo datowane jest na 4 października br.), mimo, że od wprowadzenia zmian minął blisko rok.

“Dalsze lekceważenie opinii kierowców i mieszkańców w zakresie poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym w w/w miejscu stwarza ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia kierowców oraz pieszych.” – czytamy w piśmie skierowanym do GDDKiA w Krakowie przez radnego Stanisława Barnasia. 

W odpowiedzi GDDKiA podało statystyki kolizji na skrzyżowaniu ul. Szaflarskiej z Alejami Tysiąclecia. W okresie ok. 2 lat nie miał tam miejsca żaden wypadek drogowy, nie było rannych, ani zabitych, natomiast miało miejsce 5 kolizji drogowych z winy kierowców. Powodami kolizji były: nieprawidłowe skręcanie, nieustąpienie pierwszeństwa, niedostosowanie prędkości i nieprawidłowa zmiana pasa ruchu. 

“Na w/w skrzyżowaniu nie występuje sytuacja zagrożenia dla zdrowia i życia kierowców i pieszych” – czytamy w piśmie GGDKiA. Zawiera ono ponadto informację o korekcie sygnalizacji, wprowadzonej końcem stycznia br. polegającej na braku blokowania pojazdów skręcających w lewo od strony Nowego Sącza przez pieszych przechodzących ul. Szaflarską, co wpłynęło na większą płynność ruchu.

Mimo, że skrzyżowanie, zdaniem GDDKiA nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia, jednocześnie podano informację na temat planów przebudowy skrzyżowania w ramach rządowego Programu Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych 2016-2018. Przebudowa skrzyżowania ma polegać na korekcie układu drogowego, gdzie oprócz istniejącej jezdni o szerokości 7 metrów wykonany zostanie dodatkowy pas dla relacji lewoskrętnej od strony Nowego Sącza o szerokości 3 metrów. Wykonany on będzie kosztem zwężenia pasa zieleni dzielącego jezdnie do szerokości 2 metrów. Wraz z przebudową skrzyżowania, znacznie skorygowana zostanie akomodacyjna sygnalizacja świetlna. 

 

NT24TV 15.11.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również