Kamery live
prognoza pogody

GDDKiA: kierowcy muszą nastawić się na trudne warunki do jazdy

30 listopada 2020 14:21

Podczas zimowych warunków atmosferycznych zmieniają się standardy utrzymania dróg i poruszania po nich – przypomina GDDKiA w Krakowie.

GDDKiA: kierowcy muszą nastawić się na trudne warunki do jazdy

Fot. GDDKiA w Krakowie

Tak jak nie da się osuszyć jezdni podczas padającego bez przerwy deszczu, tak niemożliwe jest natychmiastowe i całkowite usunięcie z niej śniegu, gdy ten nadal pada. W sezonie letnim dobrze sprawdzają się opony letnie, ale w niskich temperaturach mogą tracić przyczepność oraz wydłuża się droga hamowania. Dlatego warto o tym pamiętać i zmienić je na zimowe, szczególnie w terenie górskim. Tylko współpraca kierowców i służb drogowych podczas ciągłych opadów śniegu może sprawić, że ruch będzie się odbywał płynnie. Dlatego też warto również pamiętać o przepuszczaniu pługosolarek i piaskarek.

Pierwsza śnieżyca przypomniała o zimie

Śnieżyca, która nawiedziła południowe okolice pomiędzy Krakowem i Myślenicami późnym popołudniem 29 listopada 2020 r., przypomniała części kierowców o tym, że na letnich oponach nie sforsuje się wzniesień. Niestety dotknęło to także tych, którzy zmienili opony. Obie jezdnie DK7 były blokowane, a pługosolarki nie były przepuszczane. Dopiero eskorta Policji umożliwiła im przejazd i pracę. Stąd apel do kierowców o przepuszczanie sprzętu do odśnieżania i usuwania śliskości na drogach. Wszystkim się to opłaci. Kierowcy pojazdów ciężarowych powinni pamiętać o posiadaniu łańcuchów przeciwpoślizgowych i używaniu ich, kiedy zajdzie taka potrzeba.

Przypominamy, że podgląd danych ze stacji meteorologicznych oraz kamer zlokalizowanych przy drogach krajowych woj. małopolskiego jest możliwy na stronie internetowej www.gddkia.gov.pl w zakładce „Serwis dla kierowców”. Każdy może sprawdzić, co w danym momencie dzieje się na drodze i jakie warunki tam panują.

Standardy utrzymania zimowego na drogach woj. małopolskiego

Autostrada A4, drogi ekspresowe oraz DK7 od granicy woj. małopolskiego i świętokrzyskiego do granicy państwa w Chyżnem, czyli 260,5 km dróg jest w I standardzie zimowego utrzymania. Oznacza to, że do 4 godzin po ustaniu opadów śniegu na jezdni może zalegać luźny śnieg, a do 6 godzin błoto pośniegowe. Po tym czasie jezdnie mają być odśnieżone, a śliskość zlikwidowana. Gołoledź, szron i szadź mają być usunięte do 3 godzin od momentu zaobserwowania zjawiska, a śliskość pośniegowa do 4 godzin. Pozostałe drogi krajowe są w standardzie II (489,4 km) i III standardzie (221,8 km), gdzie czas na usuwanie zimowych utrudnień się wydłuża.

Na terenie Małopolski dostępnych jest:

– 149 solarek opłużonych,

– 5 pługów wirnikowych (+2 w rezerwie),

– 8 równiarek,

– 37 ładowarek,

– 44 jednostki do odśnieżania chodników.

Pojazdy są wyposażone w środki łączności systemu GPS, a podgląd pracującego sprzętu jest możliwy poprzez system GPS w Punkcie Informacji Drogowej w Krakowie i Rejonach: Tarnów, Nowy Sącz, Nowy Targ i Wadowice, poprzez dedykowaną stronę internetową. Umożliwia to monitoring pojazdów zimowego utrzymania dróg i szybkie skierowanie w miejsca, gdzie akurat są potrzebne. GDDKiA ściśle współpracuje też z innymi służbami: Policją i Strażą Pożarną.

/źródło: GDDKiA w Krakowie/

Piotr Starmach 30.11.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również